Senior

 

Senior A 1

K

P

score

1

Skovshoved

15

26

62-22

2

Vanløse

15

23

59-22

3

FB

15

21

62-27

4

Brønshøj

15

20

53-31

5

Dragør

15

20

59-45

6

Hellas

15

17

47-30

7

Ryvang

15

15

37-37

8

Viktoria

15

14

41-39

9

Mariendal

15

12

36-53

10

Standard

15

12

21-37

11

Fremad Valby

15

12

24-33

12

Ydun

15

11

26-35

13

CIK

15

10

21-49

14

HB

15

10

20-49

15

Valby

15

10

39-68

16

Borup

15

7

23-53

 

Alle øvrige rækker i Årsberetningen kun angivet ved deres rækkevinder (se disse under statistik). Men Sportsbladet kan supplere med 2 slutstillinger mere :

 

 

Sekunda 2

K

P

score

1

Fremad A

18

27

57-33

2

AB

18

25

46-24

3

B 93

18

25

51-30

4

Frem

18

23

58-29

5

B 1903

18

20

51-42

6

KB

18

19

48-32

7

B 1908

18

16

52-61

8

HIK

18

13

27-41

9

KFUM

18

7

26-68

10

ØB

18

5

17-73

 

 

Senior B 1

K

P

score

1

Union

13

26

59-16

2

Sylvia

13

22

55-26

3

Husum

13

19

48-22

4

Olympia

13

19

44-34

5

Skjold

13

15

38-32

6

Hvidovre

13

14

35-26

7

Amager Kam

13

13

50-34

8

Tria

13

13

20-34

9

Hekla

13

12

32-36

10

Dalgas

13

10

22-35

11

Funkis

13

8

27-47

12

Fred.holm

13

7

25-38

13

Hermes

13

4

18-49

14

Nørrebro

13

0

12-56


Vi kender rækkesammensætningerne og dermed også hvilke hold, de enkelte klubber har deltaget med i de øvrige rækker (HIK har i sin jubilæumsbog 1900-50 angivet egne placeringer - det samme gælder Frem i et klubblad og B 1908 i sin jubilæumsborg 1908-58):

 

Sekunda 3

 

 

 

 

AB

 

 

 

 

B 93

 

 

 

 7

Frem 18 14 71-44

 

Fremad A

 

 

 

 6

HIK

 

 

 

 

KB

 

 

 

 

KFUM

 

 

 

 

ØB

 

 

 

 

B 1903

 

 

 

 4

B 1908

 

 

 

 

 

Sekunda 4

 

 

 

 

AB

 

 

 

 

B 93

 

 

 

 9

Frem

18 10 13-74

 

Fremad A

 

 

 

 4

HIK

 

 

 

 

KB

 

 

 

 

KFUM

 

 

 

 

ØB

 

 

 

 

B 1903

 

 

 

 5

B 1908

 

 

 

 

 

Sekunda 5

 

 

 

 

AB

 

 

 

 

B 93

 

 

 

 2

Frem

14 20 65-17

 4

HIK

 

 

 

 

KB

 

 

 

 

KFUM

 

 

 

 

B 1903

 

 

 

 6

B 1908

 

 

 

 

 

Senior A 2

 

 

 

 

Borup

 

 

 

 

Brønshøj

 

 

 

 

CIK

 

 

 

 

Dragør

 

 

 

 

FB

 

 

 

 

Fremad Valby

 

 

 

 

HB

 

 

 

 

Hellas

 

 

 

 

Mariendal

 

 

 

 

Ryvang

 

 

 

 

Skovshoved

 

 

 

 

Standard

 

 

 

 

Valby

 

 

 

 

Vanløse

 

 

 

 

Viktoria

 

 

 

 

Ydun

 

 

 

 

 

Senior A 3

 

 

 

 

Brønshøj

 

 

 

 

CIK

 

 

 

 

Dragør

 

 

 

 

FB

 

 

 

 

Fremad Valby

 

 

 

 

HB

 

 

 

 

Hellas

 

 

 

 

Mariendal

 

 

 

 

Ryvang

 

 

 

 

Skovshoved

 

 

 

 

Valby

 

 

 

 

Vanløse

 

 

 

 

Viktoria

 

 

 

 

Ydun

 

 

 

 

 

Senior A 4

 

 

 

 

Brønshøj a

 

 

 

 3

Brønshøj b

 

 

 

 

FB

 

 

 

 

Fremad Valby

 

 

 

 

HB

 

 

 

 

Mariendal

 

 

 

 

Viktoria

 

 

 

 

 

Senior B 2

 

 

 

 

Amager Kam

 

 

 

 

Dalgas

 

 

 

 

Fred.holm

 

 

 

 

Funkis

 

 

 

 

Hekla

 

 

 

 

Hermes

 

 

 

 

Husum

 

 

 

 

Hvidovre

 

 

 

 

Nørrebro

 

 

 

 

Olympia

 

 

 

 

Skjold

 

 

 

 

Sylvia

 

 

 

 

Tria

 

 

 

 

Union

 

 

 

 

 

Senior B 3

 

 

 

 

Amager Kam

 

 

 

 

Dalgas

 

 

 

 

Fred.holm

 

 

 

 

Husum a

 

 

 

 

Husum b

 

 

 

 

Hvidovre

 

 

 

 

Olympia a

 

 

 

 

Olympia b

 

 

 

 

Tria

 

 

 

 

Union