Kampe og spillere 1950-59

Hvor vi kender spillere og deres plads på holdet er det angivet ud for Kampens bogstav

 

1950

 

Idrætsparken

Englands amatørlandshold

4-1

 

 

1950

 

Idrætsparken

Glasgow Rangers

2-1

 

 

1950

 

Idrætsparken

Sheffiled Wednesday

0-1

 

 

1950

 

Idrætsparken

Sheffiled Wednesday

0-4

 

 

1950

 

Idrætsparken

Sheffiled Wednesday

1-0

 

 

1950

 

Idrætsparken

Southampton

1-1

 

 

1950

 

Idrætsparken

Metallac Jugoslavien

1-7

 

 

1950

 

Idrætsparken

Metallac Jugoslavien

0-1

 

 

1951

 

London

Chelsea

0-1

 

 

1951

 

Sheffield

Sheffiled Wednesday

0-0

 

 

1951

 

Southampton

Southampton

3-3

 

 

1951

 

Birmingham

Aston Villa

1-1

 

 

1951

 

Idrætsparken

Manchester United

2-2

 

 

1951

 

Idrætsparken

Manchester United

1-2

 

 

1951

 

Idrætsparken

Tottenham

2-4

 

 

1951

 

Idrætsparken

Tottenham

2-2

 

 

1951

 

Idrætsparken

Tottenham

0-2

 

 

1951

 

Idrætsparken

Flamingo Brasilien

0-2

 

 

1951

 

Idrætsparken

Saarbrücken

1-2

 

 

1951

 

Idrætsparken

Saarbrücken

0-0

 

 

1951

 

London

Tottenham

1-2

 

A

1952

7. maj

Idrætsparken

Birmingham

1-3

2

B

1952

11. maj

Idrætsparken

Birmingham

1-2

2

C

1952

15. maj

Idrætsparken

Aston Villa

0-3

2

D

1952

18. maj

Idrætsparken

Aston Villa

6-2

2

E

1952

20. maj

Idrætsparken

Corinthians Brasilien

1-1

2

F

1952

29. maj

Idrætsparken

Reims

2-4

2

G

1952

4. juni

Idrætsparken

Göteborg Alliancen

1-0

2

H

1952

17. juni

Helsingborg

Udvalgt skånsk hold

2-2

2

I

1952

29. juni

Idrætsparken

Indiens landshold

5-2

2

J

1952

13. august

Gøteborg

Göteborg Alliancen

7-2

2

 

1953

 

Idrætsparken

Udvalgt engelsk leaguehold

0-4

 

 

1953

 

Idrætsparken

Sunderland

0-2

 

 

1953

 

Idrætsparken

Rapid

1-5

 

K

1953

3. juni

Idrætsparken

Udvalgt skånsk hold

1-2

2

L

1953

19. december

Idrætsparken

Dynamo Sovjetunionen

1-2

2

 

1954

 

Idrætsparken

Wolverhampton

2-2

 

 

1954

 

Idrætsparken

Huddersfield

0-0

 

 

1954

 

Idrætsparken

Huddersfield

1-0

 

 

1954

 

Idrætsparken

Everton

1-4

 

 

1954

 

Idrætsparken

Linz Østrig

0-1

 

 

1954

 

Göteborg

Göteborg Alliancen

0-4

 

 

1954

 

München

München 1860

0-3

 

 

1954

 

Idrætsparken

Honved Ungarn

0-4

 

 

1954

 

Sunderland

Sunderland

1-4

 

 

1955

 

Idrætsparken

Manchester United

0-1

 

 

1955

 

Idrætsparken

Manchester United

1-3

 

 

1955

 

Idrætsparken

Everton

1-1

 

 

1955

 

Idrætsparken

Austria Wien

2-2

 

 

1955

 

Idrætsparken

CDNA Bulgarien

1-6

 

 

1955

 

Idrætsparken

Udvalgt skotsk leaguehold

0-4

 

 

1956

 

Idrætsparken

Green Cross Chile

2-1

 

 

1956

 

Idrætsparken

Manchester United

1-3

 

 

1956

 

Idrætsparken

Manchester United

0.6

 

 

1956

 

Idrætsparken

Portuguesa Brasilien

1-1

 

 

1956

 

Idrætsparken

CDNA Bulgarien

2-2

 

 

1956

 

Göteborg

Göteborg Alliancen

2-4

 

 

1956

 

Idrætsparken

Admira Wien

3-1

 

 

1956

 

Idrætsparken

Engelsk amatørlandshold

5-1

 

 

1956

 

Idrætsparken

Göteborg Alliancen

1-3

 

 

1957

 

Idrætsparken

Preston North End

2-2

 

 

1957

 

Idrætsparken

Preston North End

1-3

 

 

1957

 

Idrætsparken

Manchester United

2-3

 

 

1957

 

Idrætsparken

Manchester United

3-4

 

 

1957

 

Göteborg

Göteborg Alliancen

1-0

 

 

1957

 

 

Udvalgt skånsk hold

3-6

 

 

1957

 

Idrætsparken

Hapoel Israel

2-0

 

 

1957

 

Idrætsparken

Hapoel Israel

3-1

 

 

1957

 

Idrætsparken

Göteborg Alliancen

4-1

 

 

1957

 

Idrætsparken

Djurgården

0-1

 

 

1958

 

Israel

Israels landshold

1-2

 

 

1958

 

Israel

Haifas byhold

1-1

 

 

1958

 

Israel

Hapoel Israel

7-0

 

 

1958

 

Israel

Bentar Jerusalem

0-0

 

 

1958

 

Ankara

Ankaras byhold

0-1

 

 

1958

 

Smyrna

Smyrnas byhold

1-2

 

 

1958

 

Istanbul

Istanbuls byhols

1-1

 

 

1958

 

Valetta

Maltas landshold

0-3

 

 

1958

 

Göteborg

Göteborg Alliancen

2-3

 

 

1959

 

Idrætsparken

Glasgow Rangers

0-4

 

M

1959

20. maj

Idrætsparken

Vasco da Gama

1-2

2

N

1959

24. maj

Idrætsparken

Botafoga

2-1

2

 

1959

 

Idrætsparken

Alliancen

1-1

 

 

1959

 

Idrætsparken

Brasiliens amatør landshold

3-1

 

 

Note 2 : Fælleshold Stævnet/Alliancen
Gæstespillere fra ikke-københavnske klubber er ikke angivet

fornavn

efternavn

klub

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

Dan Ohland

Andersen

AB

2

2

 

 

 

 

 

 

 

 

Poul

Andersen

B 93

 

 

5

5+

5

 

5

3

5+

5

Henning

Bjerregaard

B 93

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

Steen

Blicher

AB

 

 

 

6

6

 

6

4

6

5

Christian

Brøgger

AB

 

5

 

5

 

 

 

5

5

 

Harald

Gronemann

Frem

4

 

 

 

 

 

4

 

 

 

Jørgen W

Hansen

KB

 

 

 

 

 

 

7

8

7

 

Kurt

Hansen

B 1903

 

3

 

3

 

2

2

 

 

3

Per

Henriksen

Frem

 

1

 

1+

 

 

 

 

 

 

Carl

Holm

B 1903

 

9

 

 

9

 

9

9

 

 

Knud Blak

Jensen

KB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Jørgen

Johansen

KB

 

 

1

 

1

 

 

 

1

1

Kaj

Jørgensen

AB

1

 

 

1

 

 

1

1

 

 

Svend Erik

Knudsen

AB

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

Knud

Lundberg

AB

10

 

 

10

10

 

10

10

10

8

Orla

Mikkelsen

B 93

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

John

Motlau

KB

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

Egon

Nielsen

B 1903

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

Kurt

Nielsen

B 1903

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

Svend

Nielsen

B 93

3

 

2

 

3

 

3

2

3

 

Poul

Petersen

AB

 

 

 

2

2

 

 

 

2

 

Frank

Rechendorff

AB

10+

 

 

 

 

8

 

 

 

 

Holger

Seebach

AB

 

11

 

9

11

 

11

7

11

 

Leif

Tønnesen

Frem

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fornavn

efternavn

klub

K

L

M

N

 

 

 

 

 

 

Poul

Andersen

B 93

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

Vagn

Birkeland

KB

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Christian

Brøgger

AB

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

Børge

Christensen

B 93

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Martin

Christensen

KB

7+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Per

Funck Jensen

KB

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

Bent

Hansen

B 1903

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

Erik

Hansen

KB

4

4

 

 

 

 

 

 

 

 

Per

Henriksen

Frem

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

Erik

Jensen

AB

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

Jørgen

Johansen

KB

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jens Karl

Kristensen

AB

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

Erik

Køppen

KB

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

Jørn

Larsen

B 1903

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

Flemming

Nielsen

AB

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

Erik Rasmus

Petersen

Frem

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

Knud

Petersen

Frem

 

 

3

3

 

 

 

 

 

 

Leif

Rønnow Petersen

B 93

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Willy

Schøne

Skovshoved

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

Holger

Seebach

AB

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jørn

Sørensen

KB

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

Knud Ove

Sørensen

Skovshoved

 

 

8

8

 

 

 

 

 

 

 

Holdopstilling efter de klassiske numre : 1 = målmand, 2 = højre back, 3 = venstre back, 4 = højre halfback, 5 = centerhalf, 6 = venstre halfback, 7 = højre wing, 8 = højre innerwing, 9 = centerforward, 10 = venstre innerwing, 11 = vestre wing. ”.” angiver målscore.