MENU

Serie 3, P8/11 Forår, P10 (2019) //

Spillested

Kunst, B93

Trøje / Shorts / Strømper

Hvid / Mørkeblå /

Spillested

Dragør Bk

Trøje / Shorts / Strømper

Gul / Hvid / Hvid

Spillested

Jens Jessens Vej

Trøje / Shorts / Strømper

Blå / Blå / Blå

Spillested

Jens Jessens Vej

Trøje / Shorts / Strømper

Gul / Sort / Sort

Spillested

Gadelandet

Trøje / Shorts / Strømper

Rød / Hvid / Rød

Spillested

Frem, Valby IP

Trøje / Shorts / Strømper

Mørkeblå / Mørkeblå / Mørkeblå

Spillested

Fælledparken

Trøje / Shorts / Strømper

Sort / Hvid / Sort

Spillested

KB. P.Bangsvej

Trøje / Shorts / Strømper

Hvid / Hvid /

Spillested

Kunst, Ryparken

Trøje / Shorts / Strømper

Blå / Blå / Blå

Spillested

Rødovre Stadion

Trøje / Shorts / Strømper

Rød / Sort / Rød

Spillested

Fælledparken

Trøje / Shorts / Strømper

Hvid/Rød / Sort / Rød

Spillested

Fælledparken

Trøje / Shorts / Strømper

Rød/Hvid / Sort / Rød
Spørgsmål omkring denne række skal rettes til DBU København på mail eller på tlf: 3927 7144
Oprykning:
De seks bedste oprykningsberettigede hold på tværs af puljerne 8, 9 10 og 11 rykker op. 
 
Bedste oprykningsberettigede hold findes efter følgende i prioriteret rækkefølge: 
a) ingen udeblivelser 
b) bedste placering i puljen 
c) bedste pointgennemsnit (antal point divideret med antal kampe) 
d) bedste målscoregennemsnit (målscore divideret med antal kampe) 
e) bedste snit for scorede mål (antal scorede mål divideret med antal kampe) 
f) lodtrækning.

Nedrykning:
Nr. 12 i både puljerne 8, 9, 10 og 11 rykker ned samt de tre dårligste nr. 11.

Nedrykningen forøges med det antal ikke-1. hold, der rykker ned fra Københavnsserien til Serie 1, pulje 3 efter foråret 2018.

Nedrykningen forøges med 1 hold, såfremt der ikke rykker et hold op fra Serie 1, pulje 3 til Københavnsserien.  

Dårligste hold på tværs af puljer findes efter følgende i prioriteret rækkefølge: 
a) dårligste placering 
b) flest udeblivelser 
c) dårligste pointgennemsnit (antal point divideret med antal kampe) 

Log ind