Indhold

Afsnittet er bygget op på samme måde som "Klubber" - alfabetisk. Spillesteder er taget med ved deres adresse eller kaldenavn - på hver "bogstavside" er listet henvisninger, hvis et spillested ikke er beskrevet under dette bogstav.

De enkelte spillesteder er beskrevet med adresse, deres størrelse, hvornår de er indviet - hvis vi har kendskab til det - hvornår første og måske sidste KBU/DBU København-kamp blev spillet på anlægget.

Nogle anlæg skifter navn undervejs, - sker det er der henvisning til både tidligere og senere navn.

Det er angivet hvilke klubber, der har haft fast tilhør på anlægget - klubber, der alene får tildelt tider af DBU København på de store anlæg er ikke i alle tilfælde taget med i denne liste.

Hver spillested er tilknyttet et-flere gallerier, der viser anlægget og dets bygninger m.v. Større beskrivelser fra Københavns Idrætspark (KI) eller fra klubbers skrifter er placeret i undersider. Fra et par af de større spillesteder eksisterer ældre filmklip - de er ligeledes placeret i et galleri.

Banernes debut som kampbane hos KBU/DBU København - og for nogen også deres exit

 

Banested

Første KBU-kamp

Sidste KBU-kamp

AB, Tagensvej

1903

1922

B 93, P.H. Lings Alle

1903

1994

Fælleden

1903

1911

Sankt Marcus Alle/Granen

1903

1924

Enghavevej, Frem

1905

1941

Islands Brygge/Lejren

1910

 

Fælledparken

1911

 

Idrætsparken/Parken

1911

 

Østerbro Stadion

1912

 

HIK, Phistersvej

1919

2002

Vandtårnsvej

1920

1922

Valby Fælled

1921

1942

Husumvej

1921

1926

Finsensvej I

1921

1924

Sundby Idrætspark

1922

 

Herregårdsbanen

1923

1924

KFUM, Emdrupparken

1924

 

AB, Nørre Alle

1924

1965

Finsensvej II

1924

1945

Genforeningspladsen

1925

 

Vognmandsmarken

1925

1927

Frederiksberg Stadion

1926

 

Engvej

1928

1999

KB, Peter Bangsvej

1928

 

B 1903

1929

 

SIF, Krøyersvej

1929

 

Saltværksvej/Cementen

1930

1941

Hoffmeyersvej

1932

 

Engdraget

1932

 

Husumparken

1933

 

Scotts bane/Enghavevej

1933

1933

Holmegård

1934

1935

Sundholmsvejens Skole

1934

1939

Ryparken

1934

 

Rådvadsvej

1935

 

Risbjerggård

1936

1938

Høgevej

1938

1955

Trekanten

1939

1954

Troels Lundsvej

1939

1945

Gladsaxe Stadion

1940

1979

Korsvejen

1941

1941

Rødovre Stadion

1941

 

Gentofte Stadion/Sportspark

1942

 

Valby Idrætspark

1942

 

Kløvermarken

1944

 

Lønstrupvej

1944

1945

GVI, Nymosen

1944

 

Grønnemose Alle

1945

 

Jens Jessensvej

1945

 

Bavnehøj

1946

 

Gl. Kirkevej

1946

1962

Vanløse Idrætspark

1946

 

Lersøparken

1947

 

Brønshøj Kirkevej

1949

 

Kastrupvej

1950

1965

KB, Pile Alle

1954

 

Klosterhaven

1954

 

Gadelandet

1954

 

Hvidovre Stadion

1955

 

Nyager Skole

1955

 

Vigerslevparken

1955

 

Damhusengen

1962

 

Tårnby Stadion

1963

 

Keldsøvej

1965

2006

Ved Diget

1966

1967

Tingbjerg

1967

 

John Tranums Alle

1968

 

Pilegårdsskolen

1972

1983

Amagerbro

1973

1999

Værkstedsvej

1974

2017

Skelgårdskolen

1975

1985

Holmen

1975

 

Rødovre Skole

1980

1981

Nørrebroparken

2008

 

Espelunden

1981

 

Mosegårdskolen

1982

1990

Sundbyøster

1982

1982

Amager Fælled

1983

1990

Hollænderhallen

1984

 

Nandrupvej

1984

 

Røllikevej

1985

 

Løjtegårdsvej

1985

1985

Vestamager Idrætscenter

1986

 

Vigerslev Vænge/Kulbanevej

1989

 

DHL

1995

 

B 93, Ved Sporsløjfen

1995

 

Tinderhøjskole

1998

2005

Brygge Skole

1999

 

Tømmerup Stationsvej

1999

2001

Raffinaderivej

2000

 

Tårnby Skole

2000

2004

Vierdigets Skole

2000

2002

HIK, Bregnegårdsvej

2002

 

Hekla Park

2003

 

Rosenborg Eksercerplads

2004

2004

Avedøre Stadion

2007

 

Mimersparken

2012

 

Lundehusparken

2013

 

Byparken

2013

 

Ordrup Skole

2013

 

Kalvebod Fælled Skole

2018

 

Kunstgræsbanernes debut som officiel kampbane

Bane

Første officielle DBU K-turneringskamp

Sundby Idrætspark

2005

Jens Jessensvej

2005

Gentofte Stadion/Sportspark kunst 1

2006

Kløvermarken

2007

KB, (Peter Bangsvej)

2007

Tingbjerg

2007

Ryparken

2007

B 93, Svanemøllen

2007

Raffinaderivej, Kløvermarken

2007

Tårnby Stadion

2007

John Tranum Alle

2007

Vestamager Idrætsanlæg

2007

Avedøre Stadion

2008

B 1903

2008

Nørrebroparken

2008

Grøndals Center

2008

HIK

2008

Fælledparken (Klosterhaven)

2009

GVI

2010

Vanløse Idrætspark

2010

Valby Idrætspark, Tribunen

2010

Nandrupvej

2011

Bavnehøj

2011

Mimersparken

2011

Valby Idrætspark, Gl. Afdeling

2012

Lundehusparken

2013

Byparken

2013

Ordrup Skole

2013

Hollænderhallen

2013

Frederiksberg Stadion

2015

Rødovre Stadion

2015

Husumparken

2015

Gentofte Stadion/Sportspark Opvisning

2016

Genforeningspladsen

2017

Nederst findes et billegalleri for de haller, der bliver brugt til Futsal-kampene. For hver hal er angivet adresse og billeder af hallen set fra gaden og evt. også fra hallens indre.