Sølvemblem DBU København

DBU Københavns sølv-emblem uddeles til personer, som har udført et betydningsfuldt arbejde for den københavnske fodbold, under DBU København, igennem en længere årrække.  

Vejledende betingelser for at komme i betragtning til DBU Københavns sølv-emblem: 

  1. Man skal mindst have opfyldt to ud af følgende arbejdsforløb:  
  2. a) minimum 20 år i klub-udvalg
  3. b) minimum 15 år i klub-bestyrelse
  4. c) minimum 12 år i DBU København-udvalg
  5. d) minimum 8 år i DBU København-bestyrelse   

Ansøgningen skal være indsendt og underskrevet af:   

a) minimum 3 klub-bestyrelsesmedlemmer, hvoraf den ene skal være formanden eller dennes stedfortræder eller

b) minimum 5 DBU København bestyrelsesmedlemmer, hvoraf den
ene skal være formanden eller dennes stedfortræder.

MODTAGERE AF DBU KØBENHAVNS SØLVEMBLEM

2016 Niels Nielsen  Hvidovre IF
2015 Frank Hammerum BK Union
2014 Tom Gudmandsen Skovshoved IF
2014  Jens Jørgensen  AB Tårnby
2014 Frank Grimstad AB Tårnby 
2012 Morten Jacobsen       HB
2011 Carsten Ankerdal
Kurt Pedersen
KFUM
Viktoria
2010 Finn Holm
John Mikkelsen
Valby Boldklub
FA 2000
2009 Jørgen Andersen
Nour Eddine Raida
Jan Busk
FB
Sundby Bk.
FA 2000
2005 Finn Ryberg
Henrik Lindholm
Jørgen Norsker
Jørgen Ritnagel
Brønshøj
B 93
B 93
B 93
2004 Ole B. Hansen Fremad Valby
2003 Christian Kofoed
Henrik Ravnild
Jan Carlsen
Niels Hviid
Steen B. Hansen
KBUs bestyrelse
KBUs bestyrelse
KFD
Hekla
Fremad Valby
2002 Finn Hansen HB
2001 Jørn König
Fritz Klingenberg
Niels Lau Nielsen
Bent Christensen
Hans Chr. Weltz
HIK
Viktoria
Viktoria
Rødovre
Vestia
2000 Finn Jensen
Arne Frits Jensen
Torben H. Andersen
Sten Mau
Mogens Jørgensen
Henrik Danielsen
Leo Lindquist
B 1950
Dalgas
Dalgas
Dalgas
Skjold
Union
Union
1999 Alan Melchior
Morten Margolinsky
Hakoeh
Hakoeh
1998 Jean F. Lindhardsen SIK Fight
1997 Lasse Carlsson Bispebjerg
1996 Vagn Christensen
Kurt Nielsen
Steen Christensen
Thorkild Christiansen
KFUM
Bispebjerg
Ryvang
B 1908
1995 John Larsen
Jørgen Silcowitz
Søren Bannow Petersen
Ole Christensen
KFB
KFB
Ryvang
Stefan
1994 Ole Nygaard
Jan Johansen
Hugo Rasmussen
Henri Mortensen
KFB
KFB
Husum
Rødovre
1993 Egon Østbjerg
Arne Nicolaisen
Fremad Amager
Heimdal
1992 Erik Dyhr Andersen
Leif "Foler" Olsen
Gorm Jørgensen
Hekla
HB
KB
1989 Per Clemensen
Frank Hansen
Finn Juel Larsen
Jørgen Duvander
B1908
B1908
B1908
Stefan
1988 Jørgen H. Schrøder Standard
1987 Svend Kristensen
Palle Plambech
John Andersen
Henrik Kristensen
Knud Andersen
Leif Bjørkmann
Svend Aage Jensen
Tårnby
Valby 1912
Valby 1912
Fremad Amager
Fremad Amager
Hellas
HVI
1986 Herbert Jensen
Louis Jensen
Børge Mossfeldt
Kurt Anthonsen
Bent Jensen
Kastrup
Dalgas
Frem
Hvidovre
Hvidovre
1985 Frank Andersen
Palle Knudsen
Svend Mathiasen
Kurt Olsson
B 1950
Fremad Amager
Fremad Amager
FB
1984 Herluf Nielsen
Elvin Sabinsky
Aage Christensen
Fremad Valby
Husum
KBUs sekretær
1983 Knud Apitz
Knud Stevns Jensen
Jørgen Jørgensen
Viggo Petersen
Holger Schrøder
Claus Bjarnholt
Standard
B 1908
B 1908
B 1908
B 1908
Fremad amager
1982 Mogens Benthien
Egon Nielsen
Preben Weidemann
SIF
Dragør
KFUM
1981 Egon Andersen
Thorvald Bøtker
B 1903
CIK
1980 Holger Petersen Kastrup
1979 Jørgen Pind
Erik Hansen
John. Rasmussen
Gerhard Henriksen
Poul Greve Olsen
Hekla
Fremad Amager
Fremad Valby
Fremad Valby
Fremad Valby
1978 Erik Hansen
Børge Jensen
Sv. Frederiksen
Verner Christensen
Børge Groos
Leo Helge
Torben Mogensen
KB
KB
Frem
B 93
Frederiksholm
KFD
GVI
1977 Paul Johansson Brønshøj
1976 Børge Kramer
Oscar Bärentsen
Hellas
Sundby KFUM
1975 Ib Nygaard Sylvia
1974 Ammon Christensen
Bjørn Christoffersen
Kjeld Hjorth
Gunnar Petersen
Fremad Amager
Bispebjerg
Skjold
Skjold
1973 Willy Kronvold
Knud Hansen
Poul Holmkrist
Stefan
Rødovre
Rødovre
1972 Leo Andersen
Ronald Haasum
Svend Andersen
Poul Kold Larsen
Sv. Mainer Jensen
Valby 1912
Valby 1912
Sundby
HB
Dalgas
1971 Sv. Aage Jensen
Egon Frederik
Erling Bidsted
VIF
Olympia
GVI
1970 Poul Maribo
Børge Olsen
John Samuelsen
Verner Steffensen
B 1950
Tårnby
Viktoria
Brønshøj
1969 Arne V. Jørgensen
Børge Christensen
Arne Uhde Nielsen
Sv. Christiansen
Ove Larsen
Kastrup
B 93
KFUM
KB
KB
1968 Helge Jeppesen
Orla Juul Nielsen
Fremad Amager
B 1908
1967 Anders Hansen
Kjeld Hansen
Chr. Jørgensen
Erling Christensen
FB
FB
Rødovre
Rødovre
1966 Sv. Aage Hansen
Hans Rasmussen
Kaj Rønde
Kaj Nielsen
Viggo de la Motte
Gunnar Andersen
Erik Nielsen
Terkel Thøgersen
Leif Knudsen
Hero
Fremad Amager
Fremad Amager
Frederiksholm
Politiet
Hellas
HB
Hellas
Frem
1965

Kaj Rådberg
Kaj Aage Jørgensen

 

 

 

 

Skjold
Skjold