Undgå at blive taberdømt - udfyld holdkort i god tid.

Husk at udfylde holdkortet inden kampstart, så undgår I at blive taberdømt og belaste klubkassen med bøder.

Reglerne for udfyldelse af holdkort har været de samme i mange år. Her er det, du skal vide: 

Vejledning i at udfylde Holdkortet via Mit DBU (LU kampe)

Vejledning i at udfylde Holdkortet via App (Bredde kampe)

Se her hvordan du kan få påmindelser om at huske at udfylde holdkort

HVORNÅR kan holdkortet tidligst udfyldes?+

I DBU s Fodboldapp er holdkortet tilgængeligt for udfyldelse fra 14 dage før kampdato og indtil kampstart.

På MitDBU på web eller i KampKlar er alle kampe tilgængelige.

Hvornår SKAL holdkortet senest udfyldes?+

Holdkortet skal foreligge udfyldt til kampstart.

Sådan udfylder du holdkortet+

Holdkortet kan udfyldes via DBUs Fodboldapp, via MitDBU på DBU Københavns hjemmeside eller i KampKlar.

Sådan udfylder du holdkortet fra din computer

Sådan udfylder du holdkortet via Fodbold App´en

HVEM kan udfylde holdkortet?+

Alle der er tildelt klubhvervet "Holdkortindberetter" i KlubOffice, kan udfylde holdkortet. Det er din klub, der bestemmer, hvem der skal være holdkortindberetter. 

I hvilke rækker skal der udfyldes holdkort?+

Der skal udfyldes holdkort i alle rækker, undtagen stævner for U5-U10.

Hvad koster det, hvis holdkortet ikke er udfyldt til kampstart?+

Holdet taberdømmes med 0-3, uanset hvordan den faktiske kamp er endt.
Derudover modtager klubben en bøde på 200 kroner.

Hvad gør jeg, hvis holdkortet ikke kan udfyldes grundet tekniske problemer?+

Hvis der opstår et teknisk problem med DBUs App, skal DBU København orienteres herom og dokumentation skal medsendes,  senest førstkommende hverdag efter kampen - j.fr. § 39.3 i DBU Københavns turneringsreglement. Du skal sende en mail til info@dbukoebenhavn.dk. 

+