DM Old Boys

Fra 1990 har der været dystet om Old Boys DM i DBU-regi mellem de enkelte Lokalunioners rækkevindere. Med tilkomsten af Old Boys Øst er det vedtaget, at det er det bedst placerede hold fra DBU København i denne række, der deltager som DBU Københavns repræsentant - ellers har det været vinderen af KBU/DBU Københavns bedste Old Boys-række. I starten var der lodtrækning om, hvem man mødte og der blev også spillet om både 3.-4. plads og 5.-6. plads ved DM - i de senere år har der fast været dystet om en Øst-deltager i finalen mellem Københavns, Sjællands og Bornholms repræsentant. Den københavnske deltagers placeringer er listet øverst og nederst er de enkelte kampes resultater angivet.

2020 : KB kvalificeret til finalen mod Ålborg KFUM - ikke spillet p.g.a. covid 19-nedlukningen i 2020. Den udsatte finale fra 2020 fastsattes til 8. maj 2021 i Ålborg som Ålborg KFUM-KB – KB meldte afbud og tabte dermed finalen uden kamp
2019 : KB taber i Øst-semifinalespillet
2018 : KB dansk mester
2017 : KB dansk mester
2016 : KB dansk mester
2015 : KB dansk mester
2014 : KB dansk mester
2013 : KB sølvvinder
2012 : AB Tårnby taber i Øst-semifinalespillet
2011 : KB taber i Øst-semifinalespillet
2010 : KB dansk mester
2009 : KB dansk mester
2008 : KB dansk mester
2007 : AB 70 dansk mester
2006 : Vanløse taber i Øst-semifinalespillet
2005 : Vanløse taber i Øst-semifinalespillet
2004 : Skovshoved taber i Øst-semifinalespillet
2003 : Skovshoved taber i Øst-semifinalespillet
2002 : Skovshoved taber i Øst-semifinalespillet
2001 : Frem taber i Øst-semifinalespillet
2000 : Vanløse taber i Øst-semifinalespillet
1999 : Brønshøj taber i Øst-semifinalespillet
1998 : Brønshøj dansk mester
1997 : Skovshoved dansk mester
1996 : Brønshøj dansk mester
1995 : Brønshøj taber i Øst-semifinalespillet
1994 : Brønshøj dansk mester
1993 : Brønshøj dansk mester
1992 : Kastrup slåes ud i indledende spil.
1991 : Vanløse bronzevinder.
1990 : Kastrup nr. 5

Oversigten viser den københavnske deltagers resultater i enkeltkampene :
1990
Kastrup-B 1921 1-4
Vejle-Kastrup 2-0
DM – 5/6-plads Kastrup-Viking 3-0
1991
Næstved-Vanløse 3-0
Vanløse-OB 0-0
DM – ¾ plads Horsens-Vanløse 1-3
1992
Kastrup-Næstved 1-2
B 1901-Kastrup 5-6
1993
OB-Brønshøj 0-4
Brønshøj-Greve 5-1
DM-Finale Brønshøj-B 1921 6-0
1994
Knudsker-Brønshøj 1-3
Brønshøj-Lyngby 2-1
DM-Finale Brønshøj-B 1921 2-1
1995
Brønshøj-Knudsker 5-1
Brønshøj-Herfølge 0-2
1996
Knudsker-Brønshøj 0-1
Brønshøj-Herfølge 3-0
DM-Finale Brønshøj-Nors 1-0
1997
Skovshoved-Nexø 5-0
Herfølge-Skovshoved 1-2
DM-Finale Sædding-Guldager – Skovshoved 0-2
1998
Brønshøj-Slagelse 1-1
Rønne-Brønshøj 0-6
DM-Finale Brønshøj-B 1913 4-2
1999
Skovshoved-Knudsker 5-0
Brøndby-Skovshoved 2-0
2000
IK Viking Rønne-Vanløse 2-3
Vanløse-Lyngby 1-6
2001
Viking-Frem 1-3
Frem-Brøndby 0-1
2002
Brøndby-Skovshoved vuk
Skovshoved-Hasle 4-0
2003
Viking-Skovshoved 1-4
Skovshoved-Lyngby 3-4
2004
Skovshoved-Viking 9-1
Lyngby-Skovshoved 3-0
2005
Viking Rønne-Vanløse 1-5
Vanløse-Lyngby 2-8
2006
Vanløse-Viking 4-0
Lyngby-Vanløse 3-0
2007
Viking-AB 70 1-7
AB 70-Næstved 3-2
DM-Finale AB 70-Otterup B&IF 3-1
2008
KB-Svaneke 12-0
AB-KB 1-1
DM-Finale AGF-KB 1-2
2009
Viking-KB 0-6
KB-Brøndby 2-1
DM-Finale KB-B 1913 2-1
2010
KB-Hasle 7-1
Brøndby-KB 1-3
DM-Finale Sønderjyske-KB 1-4
2011
KB-AlllingeSandvig (ASG) 8-0
Brøndby-KB 3-2
2012
AllingeSandvig (ASG)-AB Tårnby 3-2
AB Tårnby-Lyngby 5-4
2013
KB-AllingeSandvig (ASG) vuk
Lyngby-KB 2-2
DM-Finale KB-OB 4-5
2014
AllingeSandvig (ASG)-KB 2-1
KB-Roskilde KFUM 2-0
DM-Finale OB-KB 4-5
2015
KB-AllingeSandvig (ASG) 5-1
AB-KB-1-4
DM-finale KB-AC Odense 5-3
2016
Nykøbing Falster-KB 1-3
KB-AB 2-0
DM-finale AC Odense-KB 1-3
2017
KB-Hasle vuk
KB-Tuse 3-1
DM-finale KB-AC Odense 3-2
2018
Nykøbing FC - KB 2-9
Stenløse - KB 3-4
DM-finale KB-Odense AC 2-0
2019
Rønne IK – Hvidovre 4-5
Hvidovre –AB 2-3