Kampe og resultater 1950-59

Spillerne og deres plads på holdet er angivet ud for kampens bogstav

 

år

dato

spillested

modstander

resul.

 

Z

1950

2. juni

Idrætsparken

Atalanta

0-5

 

Æ

1950

5. juni

Idrætsparken

Atalanta

1-6

 

Ø

1951

15. maj

Idrætsparken

Admira

1-2

 

Å

1951

17. maj

Idrætsparken

Vojvodina

0-0

 

a

1952

7. maj

Idrætsparken

Birmingham

1-3

1

b

1952

11. maj

Idrætsparken

Birmingham

1-2

1

c

1952

15. maj

Idrætsparken

Aston Villa

0-3

1

d

1952

18. maj

Idrætsparken

Corinthians

1-1

1

e

1952

20. maj

Idrætsparken

Aston Villa

6-2

1

f

1952

29. maj

Idrætsparken

Stade de Reims

2-4

1

g

1952

4. juni

Idrætsparken

Gøteborg-Alliancen

1-0

1

h

1952

17. juni

Helsingborg

Udvalgt hold fra Skåne

2-2

1

i

1952

29. juni

Idrætsparken

Indiens landshold

5-2

1

j

1952

13. august

Gøteborg

Gøteborg-Alliancen

4-2

1

k

1952

14. december

Idrætsparken

Stævnet

4-2

 

l

1953

3. juni

Idrætsparken

Udvalgt hold fra Skåne

1-2

1

m

1953

8. juni

Idrætsparken

Bechiktache

4-5

 

n

1953

10. juni

Idrætsparken

Bechiktache

2-4

 

o

1953

1. juli

Idrætsparken

Juventus

2-4

 

p

1953

19. december

Idrætsparken

Dynamo Moskva

1-2

1

q

1953

26. december

Ankara

Carmizion

2-1

 

r

1953

27. december

Ankara

Bechiktache

2-3

 

s

1954

2. januar

Ankara

Ankaras Flyverregiment

2-4

 

t

1954

3. januar

Ankara

Hacettepe

3-2

 

u

1954

25. maj

Idrætsparken

Beogradski

1-2

 

v

1954

27. maj

Idrætsparken

Beogradski

1-2

 

w

1954

3. juni

Idrætsparken

Sao Christovao

0-1

 

x

1954

17. juni

Leningrad

Zenith

0-2

2

y

1954

22. juni

Kiev

Dynamo

1-7

2

z

1954

25. juni

Moskva

Dynamo

1-2

2

æ

1955

3. maj

Idrætsparken

Luton Town FC

2-1

 

ø

1955

5. maj

Idrætsparken

Luton Town FC

0-1

 

å

1955

14. juni

Idrætsparken

Botafogo

2-5

 

A

1955

22. juni

Idrætsparken

Bologna

1-1

 

B

1955

25. juni

Idrætsparken

Bologna

4-4

 

C

1955

9. november

Idrætsparken

Røde Arme

1-2

 

D

1955

15. november

Idrætsparken

Røde Arme

0-3

 

E

1956

19. april

Idrætsparken

Radnicki

2-1

 

F

1956

7. maj

Idrætsparken

Rampla Juniors

1-3

 

G

1957

8. maj

Idrætsparken

Bahia

4-5

 

H

1957

28. maj

Idrætsparken

Bahia

2-4

 

I

1957

15. juni

Idrætsparken

Tjekkoslovakiets U-landshold

2-4

 

J

1957

20. juni

Idrætsparken

Bologna

2-4

 

K

1957

23. juni

Idrætsparken

Bologna

3-2

 

L

1957

1. september

Brande

Udvalgt Midtjysk hold

3-5

 

M

1958

6. maj

Idrætsparken

Beyoglu Spor

3-2

 

N

1958

8. maj

Næstved Stadion

Beyoglu Spor

2-2

 

O

1958

13. maj

Idrætsparken

Zenith

2-2

 

P

1958

15. maj

Idrætsparken

Zenith

0-1

 

Q

1958

3. juni

Idrætsparken

Dukla

0-3

 

R

1958

17. juni

Idrætsparken

Wacker S.V. Wien

2-0

 

S

1958

20. juni

Vanløse Idrætspark

Wacker S.V. Wien

3-2

 

T

1958

22. juni

Næstved Stadion

Wacker S.V. Wien

1-2

 

U

1958

16. September

Idrætsparken

Bella Vista

2-1

 

V

1958

8. oktober

Idrætsparken

Stævnet

3-4

 

W

1959

20. maj

Idrætsparken

Vasco da Gama

1-2

1

X

1959

24. maj

Idrætsparken

Botafogo

2-1

1

Y

1959

9. juni

Idrætsparken

Stævnet

1-1

 

Z

1959

15. juni

Idrætsparken

Udinese

2-0

 

Æ

1959

26. juni

Baku

Nefsani Baku

1-2

 

Ø

1959

29. juni

Tbilisi

Locomotive Tbilisi

0-1

 

Å

1959

2. juli

Kutaisi

Torpedo Kuatisi

3-3

 

a

1959

5. juli

Erivan

Spartak Erivan

0-1

 

b

1959

11. august

Idrætsparken

Valencia

0-3

 

 

Note 1 : spillet af Alliancen/Stævnet
Note 2 : spillet af Alliancen/KB

fornavn

efternavn

klub

Z

Æ

Ø

Å

a

b

c

d

e

 

Kaj

Carlsson

Skovshoved

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

Kjeld

Christensen

KFUM

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

Erik

Dennung

KFUM

 

4

 

4+

 

 

 

 

 

 

Ivan

Jessen-Petersen

HIK

2

3

2

3

 

 

 

 

 

 

Valdemar

Kendzior

Skovshoved

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

Per

Krogh

KFUM

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

Hans Peter

Nielsen

KFUM

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

Kaj

Nielsen

Skovshoved

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

Kurt

Nielsen

Skovshoved

10

10+

 

 

 

 

 

 

 

 

Karlo

Niilonen

Skovshoved

6

6

6

 

 

 

 

 

 

 

Aksel

Petersen

Skovshoved

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

John

Pettersson

Skovshoved

11

11

7

7

 

 

 

 

 

 

Kaj

Pettersson

Brønshøj

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poul

Rasmussen

Skovshoved

 

 

9

9

 

8

 

8

8

 

Mogens

Schultz Hansen

HIK

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

Gert

Ziener

HIK

 

1+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fornavn

efternavn

klub

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

Leif Foli

Andersen

Fremad A

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

Poul

Andersen

Skovshoved

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Poul

Bech

HIK

 

 

 

 

 

 

 

3

2

 

Erik

Dennung

KFUM

4

 

 

 

 

4

 

 

4

 

Theil

Drengsgaard

Skovshoved

 

 

 

 

 

 

1+

1

 

1

Ralf

Ginsborg

HIK

6

 

6

4

4

6

 

 

 

 

Helge

Hansen

HIK

 

 

 

 

 

7

 

7

 

7

Jørgen

Jacobsen

Skovshoved

 

 

 

 

 

3

3

 

3

3

Ole

Jensen

HIK

 

 

 

 

 

 

 

 

6

6

John

Jørgensen

Skovshoved

 

 

 

 

 

5

 

5

5

 

Valdemar

Kendzior

Skovshoved

 

 

 

 

 

9

 

9

9

 

Heinz

Kestler

Skovshoved

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

Kaj

Nielsen

Skovshoved

 

 

 

 

 

11

11

11

11

11

Kurt

Nielsen

Skovshoved

 

 

 

 

10

 

 

8

 

8

John

Pettersson

Skovshoved

7

 

11

 

11

 

7

 

 

 

Poul

Rasmussen

Skovshoved

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

Mogens

Schultz Hansen

HIK

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Knud Ove

Sørensen

Skovshoved

 

 

 

 

 

 

8

10

10

10

 

fornavn

efternavn

klub

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

Børge Blom

Andersen

KFUM

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

Poul

Andersen

Skovshoved

 

 

2

2

 

 

 

 

 

 

Poul

Bech

HIK

 

2

 

 

2

 

2+

 

 

 

Kaj

Carlsson

Skovshoved

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

Erik

Dennung

KFUM

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

Theil

Drengsgaard

Skovshoved

 

1

1

1+

1

1

 

1

 

 

Egon

Falck

Skovshoved

 

4+

4

 

4

 

 

4

 

 

Ralf

Ginsborg

HIK

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

Erik Lyng

Hansen

KFUM

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

Helge

Hansen

HIK

 

7

7

9

 

 

9

 

 

 

Henning St.

Hansen

Brønshøj

 

 

 

4

 

5

 

 

 

 

Erik

Henriksen

KFUM

 

9

9

 

9

 

 

 

 

 

Jørgen

Jacobsen

Skovshoved

 

3

3

3

3

3

3

3

3

3

Ejner

Jensen

Vanløse

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

Ole

Jensen

HIK

 

4

 

4+

 

 

 

 

 

 

Ebbe

Jepsen

Brønshøj

 

 

 

 

 

7

 

7

 

 

Ivan

Jessen-Petersen

HIK

 

5

5

5

5

 

 

 

5

5

Valdemar

Kendzior

Skovshoved

 

 

 

 

 

9

8

 

 

 

Kaj

Nielsen

Skovshoved

11

11

 

 

11

 

 

 

11

 

Kurt

Nielsen

Skovshoved

 

10

10

10

10

 

 

 

 

 

Karlo

Niilonen

Skovshoved

 

6

 

6

6

 

 

 

 

 

Asger

Nørklit Larsen

KFUM

 

 

 

 

 

7

8+

 

 

 

John

Pettersson

Skovshoved

 

 

11

11

7

11

11

11

7

11

Mogens

Schultz Hansen

HIK

 

10+

 

8

 

 

 

10

 

 

John

Sørensen

KFUM

 

 

1+

1

 

 

 

 

 

 

Knud Ove

Sørensen

Skovshoved

10

8

8

 

8

 

 

 

 

 

 

fornavn

efternavn

klub

z

æ

ø

å

A

B

C

D

E

F

Ove

Andersen

Brønshøj

 

 

 

9

9

9

 

9

9

 

Poul

Andersen

Skovshoved

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

Poul

Bech

HIK

 

 

 

 

 

 

 

5

2

 

John

Bengtsson

Brønshøj

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Kaj

Carlsson

Skovshoved

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

Erik

Dennung

KFUM

4

 

 

4

 

4

 

6

 

 

Theil

Drengsgaard

Skovshoved

 

1

 

1

 

 

 

 

 

 

Leif

Dræger

KFUM

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

Egon

Falck

Skovshoved

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

Ralf

Ginsborg

HIK

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

Egon

Hansen

KFUM

 

 

 

 

 

 

 

 

10

9

Erik Lyng

Hansen

KFUM

 

5

 

 

 

 

5

 

5

5

Helge

Hansen

HIK

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henning St.

Hansen

Brønshøj

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

Ib

Hansen

HIK

 

 

 

 

 

3+

 

 

 

 

Bent

Henriksen

Vanløse

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Henning

Hvidemose

KFUM

 

3

 

3

 

 

 

 

3

 

Jørgen

Jacobsen

Skovshoved

3

 

 

 

3

3

 

 

 

 

Ejner

Jensen

Vanløse

 

8

 

7

 

 

 

 

8

 

Ole

Jensen

HIK

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Ebbe

Jepsen

Brønshøj

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

Arne

Jørgensen

Skovshoved

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

John

Jørgensen

Skovshoved

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

Valdemar

Kendzior

Skovshoved

 

9

9

 

11

10

 

 

 

 

Kaj

Nielsen

Skovshoved

 

 

11

11

 

11

 

 

 

 

John

Pettersson

Skovshoved

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mogens

Schultz Hansen

HIK

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

Frank

Sparholt

KFUM

 

 

 

8

 

8

 

 

 

 

Knud Ove

Sørensen

Skovshoved

 

 

8

 

8

 

 

 

 

 

Gert

Ziener

HIK

 

 

1

 

 

 

 

 

1

1

 

fornavn

efternavn

klub

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Bent

Andersen

Brønshøj

 

 

4

 

4

4

 

 

 

 

John

Bengtsson

Brønshøj

 

 

 

 

 

11

7

 

 

11

Bent

Christensen

Vanløse

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

Erik

Dennung

KFUM

 

6

 

 

 

 

4

 

4

4

John

Dilling

Vanløse

2

2

2

 

 

 

 

 

 

 

Leif

Dræger

KFUM

 

 

 

 

 

 

 

3

 

3

Ole

Daae

Rødovre

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

Even

Ellebo

Vanløse

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

Flemming

Frederiksen

Brønshøj

 

 

 

 

 

 

 

2

 

2

Egon

Hansen

KFUM

 

9

 

 

8

 

 

 

 

 

Erik Lyng

Hansen

KFUM

 

5

5

5

5

 

 

 

 

 

Gert

Hansen

KFUM

 

 

 

 

2

 

2

 

2

 

Henning St.

Hansen

Brønshøj

 

 

 

 

 

 

3

 

3

 

Ib

Hansen

HIK

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

Uffe Bjørn

Hansen

HIK

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

Henning

Hvidemose

KFUM

 

3

3

 

3

 

 

 

 

 

Ejner

Jensen

Vanløse

8

7

7

 

 

 

 

 

 

 

Jørgen

jensen

KFUM

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

Ole

Jensen

HIK

6

4

6

 

 

 

 

 

 

 

Poul

Jensen

Vanløse

 

11

11

 

 

 

11

 

11

 

Ebbe

Jepsen

Brønshøj

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Erik

Jørgensen

KFUM

 

 

 

 

 

2

 

5

5

 

Willy

Kragh

Brønshøj

 

 

 

 

 

5

5

 

 

5

Benny

Lohse

Brønshøj

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

Mogens

Machon

Brønshøj

 

10

 

 

 

 

10

 

 

 

Ole

Madsen

Stefan

 

 

9

 

9

 

 

 

 

 

Ole

Madsen

HIK

 

 

 

 

 

 

9

 

9

 

Erik

Mygind

HIK

 

 

 

 

 

 

1

 

1

 

Erik

Nielsen

Brønshøj

10

 

 

10

 

10

 

8

8

10

Johannes

Nielsen

KFUM

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

Asger

Nørklit Larsen

KFUM

 

8

 

 

 

 

8

 

10

 

Ole

Olsen

Vanløse

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

John

Sørensen

KFUM

 

 

 

1

 

1

 

 

 

 

Gert

Ziener

HIK

 

1

1

 

1

 

 

 

 

 

 

fornavn

efternavn

klub

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Jørgen

Andersen

KFUM

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

John

Bengtsson

Brønshøj

 

 

 

 

 

11

 

 

11

11

Erik

Dennung

KFUM

 

 

6

 

4

4

10+

 

 

4

Leif

Dræger

KFUM

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

Flemming

Frederiksen

Brønshøj

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

Ole

Frølund

HIK

 

 

 

 

 

8+

 

 

 

 

Egon

Hansen

KFUM

9+

 

 

 

 

7

 

 

8+

10

Gert

Hansen

KFUM

2

2

 

 

2

 

 

2

2

2

Henning St.

Hansen

Brønshøj

 

 

 

 

5

2

 

 

3

3

Anders

Hey

HIK

 

 

 

 

3

3

 

 

 

 

Leon

Jensen

Vanløse

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

Ole

Jensen

HIK

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

Ebbe

Jepsen

Brønshøj

 

 

11

 

 

 

 

 

 

8+

Erik

Jørgensen

KFUM

5

5

5

5

 

 

 

 

 

 

Willy

Kragh

Brønshøj

 

 

 

 

 

 

 

5

5

5

Benny

Lohse

Brønshøj

4

6

 

6

6

6

6

 

6

6

Mogens

Machon

Brønshøj

 

8

 

 

8

8

10

 

8

 

Ole

Madsen

HIK

 

 

 

 

9

9

9

9

 

 

Erik

Nielsen

Brønshøj

8

10

 

 

10

 

 

 

 

 

Asger

Nørklit Larsen

KFUM

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

Ole

Olsen

Vanløse

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

Jørgen

Petersen

KFUM

 

 

 

 

10+

 

 

 

 

 

Ole

Petri

HIK

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

Adser

Skov

Vanløse

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

Svend Erik

Understrup

Rødovre

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

fornavn

efternavn

klub

Æ

Ø

Å

a

b

 

 

 

 

 

Jørgen

Andersen

KFUM

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

John

Bengtsson

Brønshøj

11

 

11

11

 

 

 

 

 

 

Erik

Dennung

KFUM

4

4

 

4

4

 

 

 

 

 

Flemming

Frederiksen

Brønshøj

3

 

3

3

3

 

 

 

 

 

Egon

Hansen

KFUM

10

10

 

9

9+

 

 

 

 

 

Gert

Hansen

KFUM

2

2

2

2

2

 

 

 

 

 

Henning St.

Hansen

Brønshøj

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

Poul

Jensen

Vanløse

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

Ebbe

Jepsen

Brønshøj

 

11

 

11+

 

 

 

 

 

 

Erik

Jørgensen

KFUM

5

5

5

5

5

 

 

 

 

 

Benny

Lohse

Brønshøj

6

 

6

6

6

 

 

 

 

 

Mogens

Machon

Brønshøj

8

8

9+

6+

 

 

 

 

 

 

Ole

Madsen

HIK

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

Erik

Nielsen

Brønshøj

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

Adser

Skov

Vanløse

 

 

7

7

 

 

 

 

 

 

 

Kun spillere fra københavnske klubber taget med ! I fælles kampe med Stævnet kun københavnske spillere fra Alliancen-klubber angivet – og ved gæstespillere er kun spillere fra københavnske klubber taget med.

Holdopstilling efter de klassiske numre : 1 = målmand, 2 = højre back, 3 = venstre back, 4 = højre halfback, 5 = centerhalf, 6 = venstre halfback, 7 = højre wing, 8 = højre innerwing, 9 = centerforward, 10 = venstre innerwing, 11 = vestre wing. ”.” angiver målscore.