Herresenior

2019 : Herre 7eren 25. oktober 2019 Union 2 - FB 8 0-2

2018 : Herre 7eren 16. oktober 2018 Tårnby FF - FB 6-4 efter straffespark – ordinær 2-2

2017 : Herre 7eren 22. september 2017 Real Copenhagen – FB 3-2

2016 : Herre 7eren 22. juni 2016 Valby – Brønshøj 2-1

2015 : Herre 7eren 20. oktober 2015 Brønshøj – KFB 5-4

2014 : Herre 7eren 29. oktober 2014 FB – Viktoria 5-3

2013 : Herre 7eren 24. oktober 2013 Viktoria – Hvidovre 5-0

2012 : Herre 7eren 24. oktober 2012 SSB – Tårnby FF 6-3

2011 : Herre 7eren 31. oktober 2011 Tårnby FF – Fremad Amager 4-0

2010 : Herre 7eren 13. oktober 2010 FB 2 – KFB 2 14-3

2010 stiftes en pokalturnering for klubbernes 7mands-spillende hold. Klubberne kan undervejs stille mere end 1 hold, men turneringen udformes, så det sikres at samme klub ikke kan besætte begge finalepladser. Der udsættes ikke en vandrepokal – men hver vinder modtager en pokal til ejendom.

1954 blev sidste år med en københavnsk pokalturnering for klubbernes bedste 1. hold i herresenior – i stedet blev Landspokalturneringen startet i DBU-regi, hvortil KBU leverede et antal deltagere efter indledende kampe i KBU.

1954 : B 93 – AB 2-1

1953 : Fremad Amager – KB 1-0

1952 : B 93 – KB 2-0

KBU udsætter pokal nr. 4

1951 : AB – B 93 1-0 – dermed vinder AB for 5. gang og dermed pokalen til ejendom.

1950 : AB – KB 1-0 (sæson 1949/50)

1949 : På grund af uforholdsmæssig mange uafgjorte kampe udsattes finalen til foråret 1950

1948 : 9. november 1948 KB – B 1903 3-1 – B-pokalturneringen spilles ikke længere

Fra og med sæson 1948/49 spilles en stor fælles pokalturnering, hvor alle senior 1. hold kan deltage.

1947 : 9. november 1947 ØB – B 1903 2-1
B-pokalturneringen GVI – Posten 2-1 – Sommerpokalturneringen spilles ikke længere.

1946 : Frem – AB 7-2
Sommerpokalturneringen Fremad Valby – Skovshoved 6-1
B-pokalturneringen GVI – Viktoria 5-3

1945 : 4. november 1945 AB – B 93 1-0
Sommerpokalturneringen Skovshoved – Mariendal 6-1
B-pokalturneringen Posten – CIK 4-3 (oprindeligt programsat til 27. maj 1945)

1944 : 21. april 1944 Frem – B 93 3-2 (sæson 43/44) samt 5. november 1944 AB – Frem 3-1 (sæson 44/45)
Sommerpokalturneringen 28. august 1944 Dragør – Mariendal 4-0 efter første kamp 18. august ender 1-1 og første omkamp 22. august 3-3.
B-pokalturneringen ikke spillet.

1943 : Den sædvanlige pokalturnering 1943/44 udsat til foråret 1944.
Sommerpokalturneringen 27. juli 1943 Hellas – FB 3-2
B-pokalturneringen 28. juli 1943 Kastrup – Rødovre 2-0

1942 : 8. november 1942 AB – B 93 3-1
Sommerpokalturneringen 31. juli 1942 KFUM – Fremad Valby 4-0
B-pokalturneringen 5. august 1942 Amager Kammeraterne – Dalgas 1-0

1941 : 2. november 1941 B 93 – KB 1-0
Sommerpokalturneringen 4. august 1941 KFUM – Vanløse 2-1
B-pokalturneringen 1. august 1941 Husum – Dalgas 6-2

1940 : 3. november 1940 Frem – KB 4-3
Sommerpokalturneringen august 1940 B 1908 – Skovshoved 3-2
B-pokalturneringen august 1940 Olympia – Sylvia 7-1

1939 : 19. november 1939 B 93 – Frem 2-1
Sommerpokalturneringen 10. august 1939 KFUM – Dragør 5-4
B-pokalturneringen 16. august 1939 Olympia – Husum 2-0

1938 : 11. december 1938 Frem – HIK 2-0 efter første kamp 30. oktober ender 2-2.
Sommerpokalturneringen august 1938 ØB – Dragør 4-3
B-pokalturneringen august 1938 Fremad Valby – Hekla 4-0

1937 : 31. oktober 1937 B 1903 – KB 2-1
Sommerpokalturneringen 13. august 1937 ØB – HB 8-0
Kvalifikationskamp Skovshoved (Nr. 8 i Mesterrækken) – KFUM (vinder af Sommerpokalturneringen) 3-1
B-pokalturneringen 26. september 1937 Fremad Valby – Dragør 3-1 efter at første kamp 5. september endte 1-1

1936 : 1. november 1936 AB – KB 3-1
Sommerpokalturneringen 31. juli KFUM – Fremad Amager 2-1
Kvalifikationskamp Skovshoved (Nr. 8 i Mesterrækken) – KFUM (vinder af Sommerpokalturneringen) 3-1
B-pokalturneringen 12. august 1936 Hvidovre – Hellas 3-0 efter at første kamp 7. august er endt 1-1.

1935 : 10. november 1935 HIK – B 93 2-1
Sommerpokalturneringen 2. august 1935 B 1908 – ØB 2-1
Kvalifikationskamp Fremad Amager (Nr. 8 i Mesterrækken) – B 1908 (vinder af Sommerpokalturneringen) 4-2
B-pokalturneringen 8. august 1935 Skjold – CIK 2-0

1934 : 18. november 1934 B 93 – Frem 4-2 efter første kamp 4. november er endt 0-0.
Sommerpokalturneringen 8. august 1934 KFUM – B 1908 5-0
Kvalifikationskamp Fremad Amager (Nr. 8 i Mesterrækken) - KFUM (vinder af Sommerpokalturneringen) 4-2
B-pokalturneringen 16. august 1934 Husum – Dragør 3-2 efter første kamp 29. juli ender 2-2, første omkamp 7. august 1-1 og anden omkamp 12. august 2-2.

1933 : 5. november 1933 KB – Fremad Amager 3-2
Sommerpokalturneringen 2. august 1933 B 1908 – FB 7-2.
Der afvikles også den første B-pokalturnering med CIK som vinder i finalen 3-2 over Dragør.
Kvalifikationskamp B 1908 (vinder af Sommerpokalturneringen) - HIK (Nr. 8 i Mesterrækken) 6-0

Fra sæson 1933/34 udvides med en B-Pokalturnering for de lavest rangerede senior-1. hold (8 hold i alt)

1932 : 6. november 1932 B 93 – KB 2-1.
Sommerpokalturneringen 10. august 1932 KFUM – Standard 5-2 efter første kamp 7. august ender 4-4.
Kvalifikationskamp HIK (Nr. 8 i Mesterrækken) - KFUM (vinder af Sommerpokalturneringen) 9-1

KBU udsætter pokal nr. 3

1931 : 1. november 1931 B 93 – AB 5-1 og dermed vinder B 93 pokal nr. 2 til ejendom.
Sommerpokalturneringen 14. august 1931 Skovshoved – Stefan 4-2
Kvalifikationskamp Skovshoved (vinder af Sommerpokalturneringen) – KFUM (Nr. 8 i Mesterrækken) 4-3

På den ordinære Generalforsamling besluttes at udskrive en Sommerpokalturnering mellem A-rækkens 14 deltagere i 1930/31 sæsonen samt de 2 bedst placerede i B-rækken. Vinder af Sommerpokalturneringen møder herefter den dårligst placerede i Mesterskabsrækken (nr. 8) om retten til at deltage i efterårets Sædvanlige Pokalturnering (sammen med nr. 1-7 i Mesterskabsrækken).

1930 : 23. november 1930 B 93 – Frem 4-3 efter at første kamp 2. november endte 2-2

1929 : 27. oktober 1929 B 93 – B 1903 3-2

1928 : 4. november 1928 B 1903 – B 93 3-2

1927 : 6. november 1927 B 93 – Frem 3-2

1926 : 7. november 1926 B 93 – KB 5-1

1925 : 8. november 1925 Frem – AB 5-1

KBU udsætter pokal nr. 2

1924 : 2. november 1924 B 1903 – Frem 3-1 – hermed vinder B 1903 den første pokal til ejendom efter 5 sejre

1923 : 11. november 1923 KB – ØB 4-1

1922 : 22. oktober 1922 B 93 – Frem 4-0

Fra sæson 1922/23 udgår B-pokalturneringen – i stedet deltager nr. 1-3 fra A1-rækken (efter 1921) i Den sædvanlige Pokalturnering.

1921 : 4. december 1921 B 1903 – B 93 2-1 efter omspil
B-pokalturneringen (juni-juli 1921) ØB – KFUM 3-1 (begge kvalificeret til Den Sædvanlige Pokalturnering)
Finale i Trøstkampsturnering (6 klubber deltog) om den sidste plads i Den sædvanlige Pokalturneringen Union – HIK 4-3

1920 : 7. november 1920 B 1903 – B 93 3-2

Det besluttes, at fra sæson 1920/21 skal pokalturneringen ikke længere være åben for alle klubber, men kun for de 5 hold i Mesterskabsrækken. De øvrige klubber deltager i stedet i en B-pokalturnering, der giver adgang til de 3 sidste pladser i ”Den sædvanlige pokalturnering” sammen med de 5 Mesterrækkeklubber.

1919 : 16. november 1919 B 1903 – Frem 4-2

1918 : 17. november 1918 B 93 – Frem 5-2

1917 : 9. december 1917 B 1903 – ØB 3-2 efter 2-2 efter ordinær spilletid og 1-0 til B1903 i omspillet

1916 : 12. november 1916 KB – B 93 3-0

1915 : november 1915 B 93 – AB 4-1

1914 : 8. november 1914 KB – AB 4-3

Det var forinden besluttet, at der ikke skulle spilles om en aktie i vandrepokalen i sæsonen 1914/15 p.g.a. det nylige udbrud af 1. verdenskrig. KB kunne derfor ikke bruge pokalgevinsten i det samlede regnskab om at nå 5 sejre og vinde pokalen til ejendom.

1913 : 16. november 1913 KB – Frem 4-1

1912 : 10. november 1912 KB – B 1903 8-1

1911 : efteråret 1911 Velo – Viktoria 5-0 (De baneejende (stor)klubber deltog ikke)

1910 : 23. oktober 1910 B 93 – KB 2-0 (Alf Olsen, B 93 brækkede benet under scoringen af målet til 1-0)

KBU udsætter en sølvpokal, der skal vindes 5 gange for at erhverves til ejendom