Klubbernes historie

Klubberne er angivet med de på hjemmesiden benyttede kaldenavne – efterfulgt af klubbens fulde navn og den periode, som klubben har deltaget/deltager hos KBU. Endvidere er angivet hvilket klubnavn, klubben i givet fald måtte fortsætte under, samt hvilke klubber der indgår i de forskellige holdsamarbejder (både hvis de har selvstændige navne og hvis de i stillingerne optræder med ”Skråstreg” imellem de deltagende klubnavne).

A 27 - Fælleshold i drengeungdom for AB Tårnby, Dragør, Kastrup - 2017-

AB – Akademisk Boldklub – 1903-62

AB 70 – Amager Boldklub af 1970 – 1972-2008, deltager i Amager Alliancen – fortsætter som AB Tårnby

AB Tårnby – Amager Boldklub Tårnby – 2009-, deltager i Sydamager

Abdalas – Abdalas drenge – 2012

Absalon – Boldklubben Absalon – 2013-18

AC Frederiksberg – Associazone Calcio Frederiksberg – 1998

AC Frederiksberg (II) – Associazone Calcio Frederiksberg – 2005-10

Academics - Associazone Calcio Academics – 2013-

AIK – Arbejdernes Idrætsklub Frederiksholm – 1967-95, fortsætter som AIK Frederiksholm

AIK 43 – Arbejdernes Idrætsklub af 1943 – 1944-45, fortsætter som Boldklubben Damsø

AIK Frederiksholm – Arbejdernes Idrætsklub Frederiksholm – 1996-2017, fortsætter som BF Sydhavnen

AIK Søborg – Arbejdernes Idrætsklub Søborg – 1940-41, fortsætter som Boldklubben Hero

Alfa 75 – Boldklubben Alfa 75 – 1984-2005, fortsætter som FC Sydhavnen

AlkenRy - AlkenRy United - 2014-

Als – Boldklubben Als – 1941-51, fortsætter som Boldklubben Als Frederiksholm

Amager – 2006-07, omfatter B 1908, Fremad Amager, Kastrup og KFB

Amager (II) – 2012

Amager Alliancen – 2002-05, omfatter AB 70, Kastrup og Tårnby

Amager Elite - 2018-, omfatter B 1908, Fremad Amager, Sundby

Amager FC – Amager Fodbold Club – 1999-2002

Amager FF – Amager Fodbold Forening, 1999-

Amager Kammeraterne – 1930-46, fortsætter som Boldklubben Standard (II)

Amager United – 2003-07, omfatter Kastrup og Tårnby

Amagerland – Amagerland Idrætsforening – 1990-2003

Amalie – Boldklubben Amalie, 1983-

Amara – Fodbold Club Amara – 2009-11

Amouhlal – Boldklubben Amouhlal – 2009-17

Apollo – Boldklubben Apollo – 1904-09

Arabisk Union – 1993

Arctos – 2012-

Argon - Argon Fodbold Klub - 2018-

Astoria – Boldklubben Astoria, 1933-38

Athenae – Boldklubben Athenae, 1903-04

Athletic A - Athletic Amager - 2014-15

 

B. 93 – Boldklubben af 1893 – 1903-, indgår i holdsamarbejde med B 1903 samt i B 93/HIK/Skjold

B09 – Boldklubben af 2009 – 2009-13

B39 – Boldklubben 1939 – 1940-41, fortsætter som Velo (II)

B62 – Boldklubben 1962 – 2003-15

B72 – Boldklubben 1972 – 1975-99, fortsætter som FA 2000

B99 – Boldklubben af 1899 – 1905-06

B1903 – Boldklubben 1903 – 1906-, indgår i overbygningen FCK samt i holdsamarbejde med B. 93

B1908 – Boldklubben 1908 – 1920-, indgår i FS Amager Og Amager

B1912 – Boldklubben 1912 – identisk med Valby Boldklub af 1912

B1950 – Boldklubben 1950 – 1959-

B1960 – Boldklubben 1960 – 1980-

Babylon – Football Club Babylon – 2011-

Badebold - FK Badebold - 2014-17, indgår i KFB

Balotelli – Fodbold Club Balotelli – 2013

Banjul – Banjul United – 2003-07

Bankembedsmændene – Bankembedsmændenes Boldklub – 1912-17

BBG – Bispebjerg Boldklub & Gymnastikforening – 1945-52, fortsætter I Bispebjerg Boldklub

Bella – Boldklubben Bella – 1929-31, indgår i Brønshøj Boldklub

Bellahøj – Bellahøj Idrætsforening – 1962-69, fortsætter som Tingbjerg IF

Berati - Fodbold Club Berati - 2016-

Besa – Foreningen Besa – 1986-90

Bispebjerg – Bispebjerg Boldklub – 1952-

Bispeparken – Idrætsklubben Bispeparken – 1944-45, fortsætter som BBG

BK10 – Boldklubben af 2010 – 2010-

Blaagaard – Boldklubben Blaagaard – 1933-36

Boca Seniors – 2004-05

Bold & Lajs - 2018

Borup – Boldklubben Borup af 1911 – 1918-85

Bosna 92 – 1996-2010

Breeze - FC Breeze - 2018-

Broncanos - Los Broncanos - (2010)

Brødrene – Brødrene Idrlætsforening – 2013-14

Brønshøj – Brønshøj Boldklub – 1920-

Byens Baglår - Byens Baglår Fodbold Club - 2016-

 

Castor – Boldklubben Castor – 1910-11, men deltager ikke i turneringen

CB – Christianshavns Boldklub – 1921-32, fortsætter som CIK

CBS – Copenhagen Business Scholl Sport Football – 2007-

Chang – Boldklubben Chang Valby – 1952-56

Charles – Boldklubben Charles – 2004-06

CIK – Christianshavns Idræts Klub – 1932-

CM Jurnited – Cand. Merc. Jurnited – 2006-12

Continental – Continental Fodboldklub – 1983

Cop. Calcio - Copenhagen Calcio - 2015-

Cop. Celtic – Copenhagen Celtic Football Club – 2001-13

Cop. Hurricanes - Copenhagen Hurricanes - 2015

Cop. Juniors – Copenhagen Juniors – 2000-04

Cop. Zebras – Copenhagen Zebras – 2006-15

CPH – Copenhagen + - 2012

CPH Beach Soccer Club - Copenhagen Beach Soccer Club - 2016-

CPH Youth – Copenhagen Youth Football Club – 2013-

Cross Road - FC Cross Road - 2014-15

CSC – Christianshavns Soccer Club – 1982-95, fortsætter som CSC (II)

CSC (II) – Christiania Soccer Club – 1995-

CSKA Amager - 2014-17

Culpa – Fodbold Club Culpa – 1996-

 

Dalgas – Boldklubben Dalgas – 1925-2000, fortsætter i FA 2000

Damsø – Boldklubben Damsø – 1944-47

Damsø BK – Damsø Boldklub – 1971-77, fortsætter som VK Damsø

Dan – Boldklubben Dan – 1920-22

Dana – Boldklubben Dana – 1906-08, fortsætter i B 1903

Dania – Boldklubben Dania af 1907 – 1910-15

Dasac – Danish African Soccer Association – 2005-14

Deaf Futsal – Team Deaf Futsal – 2013-

Deportivo – Deportivo Cobayas – 2013-

Dinamo Hafnia - 2015-16

DJA – Den Jyske Alliancen Fodbold Forening – 2008-17

Dragør – Dragør Boldklub – 1925-, deltager i FS VAmager, Amager, FC Amager og Sydamager

Dragør FF – Dragør Fodbold Forening – 2005-07

DRK Tåsingegade – Dansk Røde Kors Tåsingegade – 1994-95, fortsætter som Bosna 92

DUF – De Udvalgtes Fodboldklub – 2010-13

Dynamo 05 – 2005-14

Dynamo 08 – 2010-15

Dynamo FC – Dynamo Fodbold Club – 2008-14

Dynamo Søndermarken - 2016-17

Dyssegaard – Dyssegaard Fodbold Club – 2012, men deltager ikke I turneringen

Døvania – Døvania Fodbold Club – 1994-2015

 

EKJ Polyt – 2009-17

Enghave – Fodbold Club Enghave – 2012

ESPM - Fodbold Club ESPM - 2018-

Exercitus – Exercitus For Christ – 2005-10, fortsætter i FC Udfordringen

 

FA 2000 – Frederiksberg Alliancen af 2000 – 2000-, deltager i holdfællesskab med Rødovre

FA København - FodboldAlliancen København delvis = BK Ryparkens kvindehold i 2014/15

Fandango – Fandango Fodboldklub – 2013-14

FB – Frederiksberg Boldklub – 1920-, deltager i FV København

FC Ø – Fodbold Club Ø – 2013-18

FC 97 – Foreningen af 97 – 1998-2018

FC Amager – Fodbold Club Amager – 2008-09, omfatter Dragør, Fremad Amager, Kastrup og KFB

FC Damsø – Fodbold Club Damsø – 2004-

FC du Nord – Football Club du Nord – 2007-08, fortsætter i Nørrebro

FC United - Football Club United – 1993

FCA 92 - 2016-17, - herefter skifter klubben navn til FC Sorana

FCK – Football Club København – 1992-, overbygningshold for B 1903 og KB samt ældste KB-ungdom

FDC – 2012

FFV – Fodbold For Venner – 2011-

FIB Futsal - 2012/13

FIF – Frederiksberg Idræts Forening – 1920-22

Fight – Boldklubben Fight – 1949-52

Firkanten – Boldklubben Firkanten – 1983-86, fortsætter i Firkanten (II)

Firkanten (II) – Firkantens Boldklub – 1986-

FIX – Boldklubben FIX – 1990-

FIX (I) – Boldklubben FIX – 1934-39

FIX United – 1973-93, fortsætter i FIX

Fk6k – Fojbold Klub 6k – 2013-

Folehaven – Folehaven Idrætsklub – 1962-67, fortsætter i Pioneren (II)

FOX – 2008-10

Frederiksberg – Frederiksberg Boldklub – 1903

Frederiksholm – Boldklubben Frederiksholm – 1939-51, fortsætter i Als Frederiksholm

Frederiksholm (II) – Bolkdklubben Frederiksholm – 1961-95, fortsætter i AIK Frederiksholm

Frem – Boldklubben Frem – 1903-

Fremad Amager – Boldklubben Fremad Amager – 1920-, deltager i FS Amager, Amager og FC Amager

Fremad Forsing - 2015-

Fremad Valby – Boldklubben Fremad Valby - 1920- 

FS Amager – Fodboldsammenslutningen Amager – 2001-05, omfatter B 1908, Dragør og Fremad Amager

FS Øresund – Fodboldsammenslutningen Øresund – 2000-03, omfatter HIK og Skovshoved

Fulton – Akademiet Fodbold Fulton – 2013-, løst tilknyttet HIK

Funkis – Boldklubben Funkis – 1934-41, fortsætter som Kastrup

Futsal Project - 2014-17

FV København – Frederiksberg-Vanløse København – 2002-04, omfatter FB og Vanløse

Fælled – Boldklubben Fælled – 2009-10

Føroyar – Idrætsforeningen Føroyar – 1995-

 

Garmik – Club Garmik 2008 – 2009-11

Gefion – Boldklubben Gefion – 1920-25

Gentofte – Gentofte Fodboldklub – 1982-

Gentofte FA - Gentofte Fodbold Akademi - 2017-

Gina Rovers – 1998-2002

GKI – Gentofte-Klampenborg Idrætsklub – 1972-73, indgår i HIK

Gl. Fix – Boldklubben Gammel Fix – 1986-93, fortsætter i FIX

Godthåb – 1920-21

Golden – Golden Football Club – 1986

Grønjordskollegiet - 2015-16

GVI – Gentofte-Vangede Idrætsforening – 1944-, indgår i holdfællesskab med Jægersborg

 

Hajduk SPuL – Hajduks Sportslige Urbaniserede Legionærer – 2009-

(JIF) Hakoah – Jødisk Idrætsforening Hakoah – 1955-

Hattrick – Fodbold Club Hattrick af 2004 – 2007-10

Hattrick 04 – Boldklubben Hattrick 04 – 2005-10

HB – Handelsstandens Boldklub – 1913-, har holdfællesskab med ØB og Østerbro

HBE - 2014-

Heimdal – Boldklubben Heimdal – 1940-

Hekla – Boldklubben Hekla – 1934-

Hellas – Boldklubben Hellas – 1935-

Hellerup – Hellerup Boldklub – 1906-10

Herluf – Herluf Boldklub – 2004-05

Herman – Nordvest Fodbold Klub Herman – 2012-

Hermanos - FC Hermanos - 2015-

Hermes – Boldklubben Hermes – 1934-40

Hero – Boldklubben Hero – 1941-80

HIK – Hellerup Idræts Klub – 1915-, med i FS Øresund, har holdsamarbejde med Skovshoved samt i B 93/HIK/Skjold

Homeboys – 2010-12

HP – HP Idrætsforening – 2010-15

HSV - Hellerup Sports-Venner – 2010-14

Husum – Boldklubben Husum – 1931-

Hvidbane – Fodbold Club Hvidbane – 2012

Hvidovre – Hvidovre Idrætsforening – 1934-, deltager i Hvidovre Pige Fodbold

 

Iben - Associazone Calcio Iben – 2011-

IBI – Islands Brygge Idrætsforening – 1920-22, fortsætter som CB

IBP – IBP United – 2011-(15), fortsættes som FC Græsrødderne

IBP - IBP United (II) - 2016-17

IF Gentofte 05 – Idrætsforeningen Gentofte 2005-15

Internazionale – Football Club Internazionale – 2003-07, fortsætter som CBS Sport

 

Jydekompagniet - (2010)

Jyden – Boldklubben Jyden – 2009-

Jægersborg – Jægersborg Boldklub – 1969-, har holdfællesskab med GVI og KFUM og deltager i Futsal som JB Futsal Gentofte

 

Kalas - Kalas Idrætsforening - 2017-

Kanariefuglene – Kanariefuglene Fodbold Club – 2013-17

Kastrup – Kastrup Boldklub – 1928-33

Kastrup (II) – Kastrup Boldklub – 1941-, deltager i Amager United, Amager Alliancen, Amager og FC Amager

KB – Kjøbenhavns Boldklub – 1903-, indgår i overbygningsholdet FCK

KFB – Kløvermarkens Forenede Boldklubber – 1990-, deltager i Amager og FC Amager

KFC – Kurdisk Fodbold Club – 2009, men deltager ikke i turneringen

KFUM – Kristelig Forening for Unge Mænds Boldklub – 1903-

Klub 14 - 2015-

Knoëdel – Fodbold Club Knoëdel – 2011-

Kongeholdet – Boldklubben Kongeholdet – 2000-04

Kongens Calcio - 2014-15

Kralupy – Foreningen af Flere Dongs Kralupy Copenhagen – 2006-11

Kurd - Boldklubben Kurd - 2016

Kvik – Boldklubben Kvik – 1947-52

København Futsal – 2012-

 

LA United – Latin-American United – 2005

Laddersfield - Laddersfield Town - 2018-

Landbohøjskolen – Boldklubben Landbohøjskolen – 1930-35

Lejerbo – Boldklubben Lejerbo Fortvænget – 1988-89, fortsætter I Lejerbo (II)

Lejerbo (II) – Boldklubben Lejerbo Amager – 1990-94, indgår i KFB

Lindevang - Lindevang IF - 2015, holdfællesskab med AIK Frederiksholm

LKV – Lukretiavej – 2011-13

Lokomotiv – Lokomotiv Alliancen Orange – 2008-12

Lokomotiv - Boldklubben Lokomotiv - 2014-15

Los Amigos – 2012-14 og igen 2017-

Lucas – Lucas Boldklub – 1906-07

Ludo - FC Ludo/Generationsskiftet - 2015-

Lydia – Boldklubben Lydia – 1903-12

 

Machos – Football Club Machos – 2013

Mariendal – Boldklubben Mariendal – 1925-85

Marquis – Boldklubben Marquis – 1988-90

Melchior – Melchioraner Boldklub – 1906-08

Metropol – Metropol Idrætsforening – 2012-16

Montecristo – Deportivo Montecristo – 2013-18

Morgan – Fodbold Club Morgan – 2008

Mosebo – Boldklubben Mosebo – 1984-90, indgår i KFB

MY – Mit Yndlingshold – 2009-

 

Nanoq – 2005-

NB – NB Street – 2012

NB 99 - Nordsjællands Boldklub af '99 - 2016-

NBU Grønne Stjerne – Nørrebro United-Grønne Stjerne – 2009-10, fortsætter som Nørrebro United

Newborn – Football Club Newborn – 2012-

NFC – Nandrup Club de Futbal – 2012-

NI - November-Initiativet - 2016-

NKU – Boldklubben NorvestKvarterets Ungdom – 1947-50, indgår i Union

NKUB – Nordvestkvarterets Kristelige Ungdomsforenings Boldklub – 1906-10, indgår i Union

Nordhavn - Football Club Nordhavn - 2017-

Noria – Boldklubben Noria af 1931 – 1934-37

N&W – Boldklubben N&W – 1917-18

Nyboder – Nyboder Boldklub – 1975-76

Nyhavn – Fodbold Club Nyhavn – 2003-

Nøddealliancen - 2014-

Nørrebro – Nørrebro Fodboldklub – 2008-+9

Nørrebro BK – Nørrebro Boldklub – 2009-

Nørrebro FF - Nørrebro Fodbold Forening - 2016-

Nørrebro United – 2008-

Nørrebronx – 2004-14

Nørrebros – Nørrebros Boldklub – 1934-40

 

Olympia – Boldklubben Olympia – 1903-09

Olympia (II) – Boldklubben Olympia – 1928-

Olympia ÅK – Olympia Århus København – 2003-2015

Olympiakos – Olympiakos København – 2011-

Olympic – Olympic Amager KIF – 2011-

Overskæringen – Fodbold Club Overskæringen – 1995-2001, indgår i Vigerslev (III)

 

Pain – Fodbold Club Pain – 2003

Pan – Pan Idræt – 2005-

Papegøjerne – Fodbold Club Papegøjerne Idrætsforening – 2012-16

Pharma – Fodbold Club Phama – 2004-2015

Pharmacia – Boldklubben Pharmacia – 1949-50

Phoenicia - Phoenecia Football Club - 2014

PI Fodbold – Politiets Idrætsforening – 1945-

Pioneren – Vigerslev Gymnastik & Idræts Forening Pioneren – 1945-67, fortsætter som Pioneren (II)

Pioneren (II) – Boldklubben Pioneren – 1968-

Posten – Boldklubben Posten – 1941-52

Posten (II) – Boldklubben Posten – 1953-2011

Prespa – Boldklubben Prespa – 1977-

 

Randoms – Football Club Randoms – 2012-

Ratas de Valores - 2017 - skifter straks navn til Unigadores Sports Club

RB 03 – Rymarksvængets Boldklub af 2003-14

Real Copenhagen – Real Copenhagen Airport – 1999-2001

Real Copenhagen (II) – 2003-

Real l’Hopital – 2012-

Reservatet – Reservatets Idrætsforening – 2005, men deltager ikke I turneringen

Rigspolitiets Idrætsforening (RPIF) - 2018-

Rikken – Rikken Fodbold Club – 1989-

Rosenborg – Boldklubben Rosenborg – 1920-23

Royal – Boldklubben Royal – 2003-12

Rugvejen – Rugvejen Idrætsforening - 1980

Ryparken - Boldklubben Ryparken - 2014-15

Ryvang – Ryvang Fodbold Club – 1935-99, indgår i Østerbro IF

Rødovre – Boldklubben Rødovre – 1947-, har holdfællesskab med FA 2000

Rødovre IC – Rødovre Idræts Club – 1941-47, fortsætter i Rødovre

 

Saget - FC Saget - 2016-

SAS – Boldklubben SAS – 1972-74

SBV 09 – Stationsbyen Vestegnen 09 -15 (overgår så til DBU Sjælland)

SC Amager - Sporting Club Amager - 2016-

Scott – Boldklubben Scott – 1933-35

Secilmis – Boldklubben Secilmis – 2012

Semler – Team Semler – 2007-08

SGIB - Slagslunde-Ganløse i Byen - 2015-

Sharri – 1994-96

Shipping CBS - Shipping Union CBS - 2016-17

SHY – Superheroes Youth – 2012-15

SIK Fight – Sømændenes Idrætsklub Fight – 1982-2000, fortsætter I Sønderbro Fight

Sion – Boldklubben Sion – 1973-74

Siv - Fodbold Club Siv - 2018-

Sjoller – Boldklubben Sjoller – 2012-15

Skjold – Boldklubben Skjold – 1934-, indgår i B 93/HIK/Skjold samt i holdsamarbejde med Stefan

Skovshoved – Skovshoved Idrætsforening – 1929-, indgår i FS Øresund og i holdsamarbejde med HIK

Skulls – Fodbold Club Skulls – 2005-08

Slagge – Boldklubben Slagge – 2012-

Slavija – Boldklubben Slavija – 1973-86

Soccerplayers – 2008-09

Soccers by Choice – 2013-14

Soccersisters - Football Club Soccersisters - 2016-

Sommersol - Boldklubben Sommersol - 2018-

Sorana - AC Sorana - identisk med FCA 92 - 2017-

Spark – Fodbold Club Spark – 2004-14

Sport Italia – 2009-12, fortsætter som København Futsal

Sport København IF - Sport København Idræts Forening - 2017

Sporting – Football Club Sporting – 2009

Sporting Class – Football Club Sporting Class – 2006-08

Sporting Skovsnegl - 2014-17

Sporvejene – Boldklubben Sporvejene – 1947-70

Sporvejene (II) – Sporvejenes Idrætsforening – 1995

SSB – StudenterSettlementets Boldklub – 2000-

Stadion – Boldklubben Stadion – 1950-68, fortsætter som Jægersborg

Standard – Idrætsforeningen Standard – 1913-46, fortsætter som Standard (II)

Standard (II) – Boldklubben Standard-Kammeraterne – 1946-90, indgår i KFB

Star FF – Star Fodboldforening – 2005-07

Star – Boldklubben Star – 1925-29

Star (II) – Boldklubben Star – 1951-56

Stefan – Boldklubben Stefan – 1929-35, fortsætter som Ryvang FC

Stefan (II) – Boldklubben Stefan – 1947-, indgår holdsamarbejde med Skjold

Stjernen – Boldklubben Stjernen – 1925-29

Street Society - 2015-

Sukkerbold - Fodbold Club Sukkerbold - 2016

Sunday – Sunday Football Club – 2009-11

Sundby – Boldklubben Sundby – 1943-45, fortsætter i Sundby (II)

Sundby (II) – Sundby Boldklub – 1945-

Sundby KFUM – Boldklubben Sundby KFUM – 1971-

Sunred – Sunred Beach – 2007-

Sunshine - FC Sunshine - 2018-

Svea – Boldklubben Svea – 1920-22

Svif – Boldklubben Svif – 1948-53

Sydamager – 2011, omfatter Dragør og AB Tårnby

Sydhavnen – Fodbold Club Sydhavnen – 2005-17, fortsætter som BF Sydhavnen

Sydhavnen (II) - Boldklubben Frederiksholm Sydhavnen - 2018-

Sydsiden – Sydsiden Idrætsforening – 2013-16

Syd-Vest – Boldklub Syd-Vest – 1972-83

Sylvia – Boldklubben Sylvia – 1921-90, indgår i KFB

Søde Stjerne – Søde Stjerne København – 2005-18

Sømændene – Sømændenes Idrætsklub – 1980-82, fortsætter i SIK Fight

Sønderbro – Søndrebro Boldklub af 1925 – 1994-2000, indgår i Sønderbro Fight

Sønderbro Fight – Boldklubben Sønderbro Fight – 2001-

 

Team 2. sal - 2016-

Team Wessel - 2018-

Tetova – Fodbold Club Tetova – 2001-04

Thai Sports Verein – 2003-07

Thor – Boldklubben Thor – 1911-13

Thor (II) – Boldklubben Thor – 1990-92

Thors – Fodbold Club Thors – 2012-15

Tigers - Associazone Calcio Tigers – 2012

Tingbjerg – Tingbjerg Idrætsforening – 1969-73, indgår I Brønshøj

Tjalfe – Boldklubben Tjalfe – 1907-10

TKC – Tyrkisk Kultur Center – 2011-17

Torvebo – Torvebo Boldklub – 1983-90, indgår i Lejerbo (II)

Tre Falke – Fodbold Club Tre Falke – 1999-2000

Trekanten – Boldklubben Trekanten – 1945-70, fortsætter som Sundby KFUM

Tria – Boldklubben Tria – 1938-56

TSG – Tandlægestuderendes Studenter Gymnastik – 1959-60

Türkspor – Boldklubben Türkspor – 1975-77

Tårnby – Tårnby Boldklub – 1944-2009, deltager i Amager United og Amager Alliancen og indgår i AB Tårnby

Tårnby FF – Tårnby Fodbold Forening – 2005-

 

Udfordringen – For Christ Udfordringen – 2010-

UEFA Lona – 2012

Uganda Cranes - Uganda Danish Cranes - 2016-

Unido – Boldklubben Unido – 2007

Unigadores - Unigadores Sports Club - 2017-

Union – Boldklubben Union – 1910-

United - 2900 United - 2018-

Upload – Upload 18 – 2013-16

Urania – Boldklubben Urania – 1903-08

USG – Universitets Studenter Gymnastik Q – 2013-

 

Valby – Valby Boldklub – 1920-

Vanløse – Vanløse Idrætsforening – 1929-, indgår i FV København

Vanløse FDF – 1962-67

Vardar – 1993-96

Vebro – Boldklubben Vebro – 1941-2006

Velo – Boldklubben Velo – 1906-27

Velo (II) – Boldklubben Velo – 1941-77

Vesterbro – Fodbold Club Vesterbro – 2009, men deltager ikke

Vesterbro All. - Vesterbro Alliancen – 2000-

Vesterbro Ungdomsgård – 2012

Vestia – Boldklubben Vestia – 1947-

Vigerslev – Boldklubben Vigerslev – 1925-26

Vigerslev (II) – Boldklubben Vigerslev – 1940-41

Vigerslev (III) – Vigerslev Boldklub af 1956 – 1959-

Viktoria – Boldklubben Viktoria af 1900 – 1910-

Virginia – Boldklubben Virginia – 1920-23

VK Damsø – Vanløse-Kammeraterne Damsø – 1978-2003, fortsætter som FC Damsø

VKI – Valby KFUMs Idrætsforening – 1959-64

VLI – Veterinær- og Landbohøjskolens Idrætsforening – 1947-

Volkan – Fodbold Club Volkan – 1995-96

Volvox – Boldklubben Volvox – 1990-

 

Wadani – Wadani Boldklub – 2009-13

1way FF – 1way Fodbold Forening – 2009-16, fortsætter som SC Amager

1way Inc. - 2008-09, fortsætter som 1way FF

Wovern – Club Wovern – 2005-10

 

Ydun – Boldklubben Ydun (Frederiksberg) – 1922-57

Ydun Amager – Boldklubben Ydun Amager – 1927-28

Young Boys – Football Club Young Boys – 1998-2004

 

Zahle Zebras - 2014-

Zero – Boldklubben Zero – 1945-47

 

ØB – Østerbro Boldklub – 1903-99, har holdfællesskab med HB og indgår I Østerbro IF

Øen – Øen Fodbold Club – 1985-86

ØKF – Øresundskollegiets Fodboldklub – 1998-2012, fortsætter som ØKF (II)

ØKF (II) – Øresunds KlubFodbold – 2013-

Ørestad – Ørestad Idrætsforening – 2013-

Østerbro – Østerbro Idrætsforening – 1999-, har holdfællesskab med HB

 

Aakanden – Aakanden Gymnastik Forening – 2013-

Ålenes FF - Ålenes Fodbold Forening - 2016-17