Kjøbenhavns Boldklub

Stiftet Ophørt
26. april 1876
Med i KBU Ud af KBU
1903
Hjemmeside
Kjøbenhavns Boldklub
Sammenslutninger m.v.
KB deltager fra 1992 i overbygningen FC København (FCK).
FCK bruges fra 2009 også som betegnelse for KBs bedste ungdomshold i U19, U17 og U15 - men er her alene en betegnelse for KBs bedste hold og er uden brug af spillere fra B 1903.
Spillesteder
5.   Peter Bangsvej - fra 1928
4.  Frederiksberg Stadion 
3.  Genforeningspladsen - 1925-28 
2.  Pile Allé
1. Sankt Markus Alle - Juli 1893
Spilledragt
2.  Hvid trøje samt hvide shorts - supplerende fra midten af årtiet 2000-2010 
1. Blå/hvid længdestribet trøje samt blå/mørkeblå shorts
Publikationer (findes hos DBU København) - se resumeer
Kjøbenhavns Boldklub 75 år- 1876-1951
  KB gennem 100 år - 1876-1976 
Kjøbenhavns Boldklub 125 år - 1876-2001

Artikler i Københavnsk Fodbold :
2006/4 : Knækker kurven + 2006/4 : Langsigtet, tålmodigt talentarbejde + 2008/6 : Old Boys scorede også DM + 2009/4 : Axel Pilmark + 2009/6 : Nils Jensen + 2009/6 : Oldboys i DM finale + 2010/2 : Har 132 hold + 2010/4 : Vandt Old Boys landspokal + 2010/6 : Vinder igen igen DM for Old Boys + 2011/august : Skandinavisk drengeturnering på KB + 2014/1 : Fodbold i et trygt og udfordrende miljø + 2015/1 : KB - den ukendte breddeklub + 2016/5 : KB og DBU K udbyder C-kurser + 2017/1 : Bedre fodbold tidligere ?

Film af tidlig KB-kamp :

https://www.danskkulturarv.dk/dr/pokalkamp-i-idrætsparken/

https://www.danskkulturarv.dk/dr/fodbold-kb-schalke-04-1958/

 

https://www.danskkulturarv.dk/dr/fodboldkamp/

 

https://www.danskkulturarv.dk/dr/kbs-75-års-jubilæum-1951/

 

https://www.danskkulturarv.dk/dr/pokalfinalen-kb-vejle-1958/

 


Deltagelse med 1. herre
1992- : = FCK
1990-91 : 1. division
1989 : 2. division
1986-88 : 1. division
1985 : 2. division
1984 : 1. division
1983 : 2. division
1952/53-1982 : 1. division
1951/52 : 2. division
1945/46-1950/51 : 1. division
1936/37-1944/45 : DM-serine 3
1920/21-1935/36 : Mesterrække I
1906/07-1919/20 : A-række I
1903/04-04/05 : Fodboldturneringen
Deltagelse med 1. kvinde
aldrig

Klubbens historie

”Ringeagtet af det gode Borgerskab og med tilholdsted i en Høkerbutik i Fredensgade” begyndte KB i 1876. Klubben stiftes 26/4 1876 i Bogtrykker F.V. Levisons hjem i Snaregade 10 – de 3 øvrige stiftere er Kasserer Aug. Nielsen, Grosserer Georg Møller og Grosserer E. Semler - som "forening for det gode, nationale spil langbold". De første år havde man ingen at spille mod – så man arrangerede ”Præmieboldspil”, hvor de dygtigste af deltagerne fik præmier. Fodbold bliver optaget som sport 24. oktober 1878 – forinden har KB været i forhandling med en forening ved navn ”Football Club” om en sammenslutning. De første fodboldøvelser finder sted i foråret 1879. Samme år starter KB med at spille bold på Rosenborg Eksercerplads. Senere sender formand F.J.A. Markmann cirkulære rundt til skolerne med opfordring til eleverne om at deltage i boldspillet i KB – så i 1881 har KB en ungdomsafdeling på 50. I 1879 indførtes også cricket, og fra 1883 blev der også spillet tennis i KB. Dermed er KB det kontinentale Europas ældste fodboldklub.

Samme Markmann stifter ”Foreningen til Indkøb af Boldspilrekvisitter” (1883), oversætter fodboldreglerne fra engelsk til dansk (1887) og er initiativtager til DBU (1889 – blev 1. formand). Da DBU stiftes i 1889  er KB den medlemsrigeste af de 86 foreninger, der står bag stiftelsen - med 262 medlemmer. Derfor heller ikke uventet, at det er en KBer, der bliver første DBU-formand. Men uventet på sin vis, at det blev Markmann - for han dyrkede ikke selv hverken fodbold eller cricket, men kun langbold og tennis. Efter en omskiftelig tilværelse på diverse spillesteder incl. Fælleden, tog man i juli 1893 anlægget i Skt. Markus Allé/Steenstrups Alle på Frederiksberg i brug. Det er omtrent, hvor Forum ligger i dag. I 1938 flyttede man til det nuværende anlæg på Peter Bangs Vej. Her dyrkes klubbens tre officielle sportsgrene - Fodbold, Cricket og Tennis, mens man på Pile Allé anlægget, der blev taget i brug i 1917, primært dyrker tennis, men også fodbold. Gennem årene er der gennemført en løbende renovering af anlæggene. Udover udendørs baner til de tre sportsgrene samt indendørs baner til tennis, rådede KB også over faciliteter til badminton, svømning, fitness og petanque. Endvidere har klubben KB-Hallen (der dog brændte i 2011) med Pejsesalen, hvori afholdtes en række sportsstævner og andre kulturelle arrangementer som f.eks. koncerter og udstillinger. Undervejs blev der udbygget med swimmingpool bag KB-hallen.

I 1954 anskaffer KB sig en 26.000 kvadratmeter stor grund i Rødovre tæt ved Brøndbyøster Station !! et par km fra Peter Bangsvej - pris 120.000 kr. - af Rødovre Kommune og en privatmand. Ideen var at flytte KBs ungdomsafdeling ud til mere plads - 3 fodboldbaner og 10 tennisbaner var tanken. Projektet blev aldrig til noget og opgives i 1957 ikke mindst p.g.a. medlemstilbagegang. Senere købte Rødovre Kommune grunden tilbage.

I 1991 indgik B 1903 og KB en skelsættende aftale om et nyt fælles førstehold i fodbold med navnet FC København (FCK) og hjemmebane i Parken. De sidste divisionskampe som KB spilles på Frederiksberg Stadion. Fra 1992 deltog FCK således i 1. division og har siden vundet adskillige danmarksmesterskaber – i 2004 for første gang i klubbens historie ”The Double” – vinder af det danske mesterskab og pokalturneringen. KB når at få 75 spillere på A-landsholdet - 9 af dem er målmænd - inden stiftelsen af FCK sætter en stopper for det.

FCK-holdet træner til daglig på KB’s Peter Bangs Vej anlæg og betragtes fortsat som klubbens førstehold, og udgør dermed et forbillede og en stor inspiration for de børne- og ungdomstalenter, som træner i KB - KB opnår som første og hidtil eneste Københavnerklub DBUs A-ungdomslicens. I dag råder KB også over banetid på Jens Jessensvej, der støder umiddelbart op til Peter Bangsvej-anlægget – og her har man adgang til flere kunstgræsbaner incl. en på egen side.

KB vinder det danske mesterskab i fodbold i 1913, 1914, 1917, 1918, 1922, 1925, 1932, 1940, 1048, 1949, 1950, 1953, 1968, 1974 og 1980. KB vinder DBUs pokalturnering for herrer i 1969. 

Se også korte historier nr. 6 og nr. 19 samt nr. 92 og 93

DBU København rækkevindere
2018 forår  U19 drenge 1
2018 forår  U16 drenge 1
2018 forår  U13 drenge 8M 1
2017 efterår  M+65 7M
2017 efterår  U13 drenge 8M 1
2017 forår  7M Herre 3 
2017 forår  Veteran 1 
2017 forår  U15 drenge 3 
2016 efterår  7M Herre 3 
2016 efterår  U17 drenge Mester 
2016 efterår  U14 drenge 1 
2016 efterår  U14 drenge 4 
2016 forår  U16 drenge Mester 
2015 efterår  U16 drenge 1 
2015 efterår  U16 drenge 1 
2015 efterår  U14 drenge 3 
2015 forår  Veteran 7M M 
2015 forår  U16 drenge Mester 
2015 forår  U13 drenge 8M 3A 
2014 forår  U15 drenge 1 
2014 forår  U14 drenge Mester 
2014 forår  U14 drenge 1 
2014 forår  U14 drenge 4 
2014 forår  U13 drenge 9M Mester 
2014 forår  U13 drenge 9M 1
2013  Old Boys 1 
2013 efterår  7M Herre 2 
2013 efterår  U14 drenge 9M M 
2013 efterår  U13 drenge 9M M 
2013 efterår  U13 drenge 9M 1A 
2013 forår  Serie 4 pulje 16 
2013 forår  7M Herre 3 
2013 forår  U14 drenge Mester 
2013 forår  U13 drenge 9M Mester 
2012  Grand Old Masters 1 
2012 efterår  Serie 5 pulje 21 
2012 efterår  U14 drenge 9M Mester 
2012 efterår  U14 drenge 9M 1 
2012 efterår  U13 drenge 9M Mester 
2012 efterår  U13 drenge 9M 3A 
2012 forår  7M Herre 3 
2012 forår  U19 drenge 1 
2012 forår  U13 drenge 9M Mester 
2012 forår  U13 drenge 9M 2A 
2011 : Old Boys 1
2011 : Masters 1
2011 : Grand Old Masters 1
2011 efterår : Serie 2 pulje 5
2011 efterår : 7M Herre 2
2011 efterår : U14 drenge 9M Mester
2011 efterår : U14 drenge 9M 1
2011 efterår : U13 drenge 9M Mester
2011 efterår : U13 drenge 9M 2A
2011 efterår : U13 drenge 9M 2B
2011 efterår : U13 drenge 9M 3
2011 efterår : U13 drenge 9M 5B
2011 forår : 7M Herre 1
2011 forår : U19 drenge 3
2011 forår : U14 drenge Mester
2011 forår : U14 drenge 1
2011 forår :  U13 drenge 9M 1
2010 : Old Boys1
2010 efterår : 7M Herre 2
2010 efterår : Veteran 7M M
2010 efterår : U17 drenge 1
2010 efterår : U15 drenge M
2010 efterår : U14 drenge M
2010 efterår : U14 drenge 2
2010 efterår : U14 drenge 3
2010 efterår : U14 drenge 4
2010 forår : Serie 1 pulje 3
2010 forår : Serie 2 pulje 5
2010 forår : 7M Herre 3
2010 forår : U17 drenge 2
2010 forår : U17 drenge 4
2010 forår : U15 drenge M
2010 forår : U15 drenge 5
2010 forår : U14 drenge M
2009 : Old Boys 1
2009 : Supermasters 2
2009 : Grand Old Masters 1
2009 efterår : Serie 3 pulje 10
2009 efterår : U15 drenge 3
2009 efterår : U14 drenge 1
2009 efterår : U14 drenge 2
2009 efterår : U14 drenge 5
2009 efterår : U13 drenge 9M 2
2009 efterår : U13 drenge 9M 3
2009 forår :  Serie 3 pulje 11 
2009 forår :  U17 drenge 5 
2009 forår :  U14 drenge 1 
2009 forår :  U14 drenge 2 
2009 forår :  U13 drenge 9M 2 
2009 forår :  U13 drenge 9M 3 
2008 :  Old Boys 1
2008 : Superveteran 1 
2008 :  Grand Old Masters 1 
2008 efterår :  U15 drenge 1 
2008 efterår :  U15 drenge 2 
2008 efterår :  U14 drenge 4 
2008 forår : U14 drenge M 
2008 forår :  U14 drenge 1 
2008 forår :  U14 drenge 2 
2008 forår :  U13 drenge 9M 3a 
2008 forår :  U13 drenge 9M 3b
2007 :  Old Boys 2 A 
2007 :  Superveteran 1 
2007 efterår :  U14 drenge 1 
2007 forår :  U16 drenge 1 
2007 forår :  U16 drenge 2 
2007 forår :  U14 drenge 2 
2007 forår :  U14 drenge 4 
2007 forår :  U14 drenge 5 
2006 :  Serie 1 pulje 3 
2006 :  Drenge 6 
2006 :  Drenge 8 
2006 efterår :  Drenge 2 
2006 efterår :  Drenge 9 
2006 efterår :  Lilleput M 
2006 forår :  Drenge M 
2006 forår :  Lilleput M 
2006 forår :  Lilleput 7 
2005 : Serie 1 pulje 3 
2005 :  Serie 4 pulje 16 
2005 :  Junior 3 
2005 :  Drenge 5 
2005 :  Lilleput 6 
2005 efterår :  Ynglinge M 
2005 forår :  Drenge 1 
2005 forår :  Lilleput 2 
2004 :  Drenge 5 
2004 :  Lilleput 4 
2004 :  Lilleput 8 
2004 efterår :  Lilleput M 
2004 efterår :  Miniput 11M kreds 1 
2004 forår :  Ynglinge M 
2004 forår :  Junior M 
2004 forår :  Drenge M 
2004 forår :  Lilleput M 
2003 :  Superveteran 2 B 
2003 :  Lilleput 4 
2003 :  Lilleput 6 
2003 efterår :  Junior M 
2003 efterår :  Lilleput M 
2003 efterår :  Lilleput 10 
2003 efterår :  Miniput 7M kreds 1 
2003 efterår :  Microput u8 kreds 2 
2002 :  Drenge M
2002 :  Drenge 2 
2002 :  Drenge 4 
2002 :  Drenge 6 
2002 :  Lilleput M 
2002 efterår :  Miniput 11M kreds 1 
2002 efterår : Microput u8 kreds 1 
2002 efterår :  Microput u7 kreds 1 
2002 forår :  Junior M 
2002 forår :  Miniput 11M kreds 1 
2002 forår :  Miniput 7M kreds 4 
2002 forår :  Microput u8 kreds 2 
2002 forår :  Microput u7 kreds 1 
2001 : Old Boys 2 B 
2001 : Drenge M 
2001 : Drenge 2 A 
2001 : Drenge 2 C 
2001 : Lilleput M 
2001 : Miniput 7M kreds 2 
2001 : Microput u7 kreds 1 
2001 efterår :  Junior M 
2000 : Veteran A 
2000 : Drenge M 
2000 : Lilleput 2 A 
2000 :  Lilleput 4 
2000 forår :  Miniput 7M kreds 4 
1999 : Veteran A 
1999 : Masters 1 
1999 : Drenge 1 C 
1999 : Lilleput 1 A 
1999 : Lilleput 2 C 
1999 : Lilleput 4 
1999 : Miniput 11M kreds 1 
1999 :  Miniput 7M kreds 1 
1999 efterår :  Junior 3 
1998 : Lilleput 2 A 
1998 : Miniput 11M kreds 1 
1998 :  Microput u8 kreds 1 
1998 efterår :  Junior 4 
1998 efterår :  Lilleput 4 
1998 forår :  Lilleput 4 
1997 : Veteran B 
1997 : Superveteran A 
1997 : Drenge 1 A 
1997 : Drenge 2 A 
1997 : Lilleput 2 A 
1997 : Miniput 11M kreds 1 
1997 :  Microput u8 kreds 1 
1997 :  Microput u7 kreds 1 
1997 efterår :  Ynglinge 1 
1996 : Serie 3 pulje 10 
1996 : Ynglinge 3 
1996 : Drenge 1 A 
1996 : Drenge 2 A 
1996 :  Lilleput 1 A 
1996 forår :  Junior 1 
1995 : Serie 1 pulje 3 
1995 : Junior 4 
1995 : Drenge 5 
1995 : Lilleput 4 
1994 : Serie 1 pulje 3 
1994 : Superveteran A 
1994 : Lilleput 1 
1994 : Miniput 11M kreds 1 
1993 : Serie 1 pulje 3 
1993 : Serie 3 pulje 11 
1993 : Serie 4 pulje 14 
1993 : Superveteran A 
1993 : Superveteran D 
1993 :  Lilleput 4 
1993 efterår :  Ynglinge 4 
1993 efterår :  Junior 4 
1993 efterår :  Drenge 1 A 
1993 efterår :  Drenge 4 A 
1993 forår :  Master B 
1993 forår :  Drenge 1 A 
1993 forår :  Drenge 4 A 
1993 forår :  Drenge 6 
1992 : Serie 1 pulje 3 
1992 : Serie 3 pulje 9 
1992 : Ynglinge 5 
1992 : Drenge 4 
1992 :  Lilleput 4 
1992 forår :  Ynglinge 1 
1991 : Serie 3 pulje 11 
1991 : Junior 3 
1991 : Drenge 1 
1991 : Drenge 4 
1991 : Lilleput 1 
1990 : Serie 1 pulje 3 
1990 : Veteran A 
1990 :  Drenge 4 
1990 efterår :  Junior 5 
1989 : Veteran A 
1989 : Drenge 4 
1989 : Drenge 6 
1989 : Lilleput 1 
1989 : Miniput kreds 1 
1989 : Miniput kreds 8 
1988 : Serie 1 pulje 3 
1988 : Veteran A 
1988 : Junior 2 
1988 :  Drenge 1 
1988 : Drenge 4 
1988 : Drenge 6 
1988 : Lilleput 4 
1987 : Drenge 1 
1987 : Drenge 3 
1987 : Drenge 4 
1987 : Lilleput 6 
1987 : Miniput kreds 1 
1986 : Drenge 2 A 
1986 : Drenge 3 
1986 : Lilleput 2 A 
1986 : Lilleput 5 
1986 : Lilleput 6 
1985 : Serie 4 pulje 15 
1985 : Serie 5 pulje 18 
1985 : Old Boys A 
1985 : Drenge 1 A 
1985 : Drenge 2 A 
1985 : Drenge 3 B 
1985 : Drenge 4 
1985 : Lilleput 1 A 
1985 : Lilleput 2 A 
1985 : Lilleput 4 
1985 : Miniput kreds 3 
1984 : C-række Ib 
1984 : Old Boys A 
1984 : Veteran A 
1984 : Drenge 2 A 
1984 : Drenge 4 A 
1984 : Miniput kreds 3 
1983 : Old Boys A 
1983 : Veteran A 
1983 : Ynglinge 3  
1983 : Drenge 2 A 
1983 : Lilleput 1 A 
1983 : Lilleput 3 A 
1983 : Lilleput 4 B 
1982 : Old Boys A 
1982 : Veteran A 
1982 : Drenge 3 A 
1982 : Lilleput 4 B 
1981 : Veteran A 
1981 : Ynglinge 2 A 
1980 : Old Boys A 
1980 : Drenge 2 A 
1979 : B-række Ib 
1979 : Drenge 1 A 
1978 . C-række Ib 
1978 : Old Boys A 
1977 : Old Boys A 
1976 : Old Boys A 
1976 : Ynglinge 1 A 
1975 : Old Boys A 
1975 : Miniput kreds 6 
1974 :  Old Boys A 
1973 :  Ynglinge 2 A 
1973 : Lilleput 1 A 
1972 : Københavnsserie Ib 
1971 : C-række Ib 
1971 : Old Boys A 
1969 : Mellemrække Ib 
1968 : Ynglinge 2 A 
1968 : Ynglinge 2 C 
1967 : Københavnsserie Ib 
1966 : Københavnsserie Ib 
1966 : Ynglinge 2 A 
1965 : Old Boys A 
1965 : Ynglinge 2 A 
1964 : Junior 3 A 
1963 : Københavnsserie Ib 
1963 : C-række Ib 
1963 : Junior 1 A 
1963 : Junior 3 A 
1962 : Københavnsserie Ib 
1962 : Old Boys 
1962 : Ynglinge 1 A 
1962 : Ynglinge 3 
1962 : Junior 3 B 
1962 : Drenge 3 A 
1961 : Københavnsserie Ib 
1961 : Mellemrække Ib 
1961 : Junior 1 A 
1961 : Junior 3 A 
1961 : Junior 3 B 
1961 : Drenge 2 A 
1960 : Københavnsserie Ib 
1960 : A-række Ib 
1960 : Junior 3 B 
1960 : Lilleput 1 A 
1959 : Københavnsserie Ib 
1959 : C-række Ib 
1959 : Junior 1 A 
1958 : Old Boys 
1958 : Ynglinge 2 A 
1958 : Junior 3 A 
1956/57 : Old Boys 
1955/56 : Københavnsserie Ib 
1955/56 : A-række Ib 
1955/56 : Junior 3 A 
1955/56 : Lilleput 4 B 
1954/55 : Old Boys 
1954/55 : Ynglinge 1 A 
1954/55 : Junior 1 A 
1954/55 : Junior 2 A 
1954/55 : Lilleput 2 A 
1953/54 : Ynglinge 2 A 
1953/54 : Junior 2 A 
1953/54 :  Drenge 4 A 
1953/54 : Lilleput 3 A 
1952/53 : C-række Ib 
1952/53 :  Ynglinge 1 A 
1952/53 :  Ynglinge 2 A 
1952/53 :  Junior 4 
1952/53 :  Drenge 2 A 
1952/53 :  Drenge 3 A 
1952/53 :  Lilleput 1 A 
1952/53 :  Lilleput 3 A 
1951/52 : Junior 4 
1951/52 : Lilleput 1 A 
1951/52 : Lilleput 2 A 
1951/52 : Lilleput 3 A 
1950/51 : Ynglinge 2 B 
1950/51 : Junior 1 A 
1950/51 : Drenge 1 A 
1950/51 : Lilleput 1 A 
1949/50 : Mellemrække 1B 
1949/50 : Junior 2 A 
1949/50 : Junior 3 A 
1949/50 : Drenge 3 A 
1948/49 : Ynglinge 2 A 
1948/49 : Drenge 1 A 
1947/48 : Drenge 1 A 
1947/48 : Drenge 4 
1946/47 : Junior 1 A 
1944/45 : Old Boys  
1944/45 : Drenge 1 A 
1943/44 : Ynglinge 1 A 
1943/44 : Ynglinge 2 A 
1942/43 : Ynglinge 1 A 
1941/42 : Jujnior 1 A 
1940/41 : Sekunda IV 
1940/41 : Ynglinge 1 A 
1938/39 : Sekunda II 
1938/39 : Sekunda V 
1936/37 : Sekunda II 
1936/37 : Sekunda III 
1936/37 : Drenge 1 A 
1936/37 : Drenge 3 A 
1935/36 . Ynglinge 1 A 
1934/35 : Mesterrække I 
1933/34 : Junior 2 A 
1932/33 : Junior 3 B 
1931/31 : Junior 3 B 
1931/32 : Junior 4 B 
1929/30 : Mesterrække IV 
1928/29 : Mesterrække I 
1927/28 : Ynglinge 1
1926/27 : Ynglinge 1
1925/26 : Ynglinge 1 
1924/25 : Mesterrække I 
1924/25 : Junior 1 
1924/25 : Junior 2 A 
1923/24 : Mesterrække II 
1923/24 : Junior 1 
1923/24 : Junior 2 A 
1922/23 : Mesterrække IV 
1921/22 : Mesterrække I 
1921/22 : Junior 4 
1920/21 : Mesterrække IV 
1919/20 : A-række III 
1918/19 : A-række II 
1918/19 : Junior 3 
1917/18 : A-række I 
1917/18 : A-række IV 
1916/17 : A-række I 
1916/17 : A-række III 
1916/17 : Junior 1 
1915/16 : A-række I 
1914/15 : A-række II 
1914/15 : A-række III 
1914/15 : Junior 3 
1913/14 : A-række I 
1913/14 : A-række IV 
1913/14 : Junior 2 
1913/14 : Junior 3 
1912/13 : A-række I 
1912/13 : A-række II 
1912 forår : A-række I 
1912 forår : A-række II 
1912 forår :  Junior 1 
1910/11 : A-række I 
1910/11 : Junior 2 
1909/10 : A-række I 
1907/08 : A-række III 
1906/07 : A-række I 
1905/06 : Junior 1 
1904/05 : Fodboldturneringen 
1904/05 : Række III 
Deltagelse i fællesrækker for ungdom (Se FCK for U15 og ældre)
2018 forår  U15 drenge Øst 2, nr. 2
2018 forår  U14 drenge Øst 1 pulje 1, nr. 3
2018 forår  U14 drenge Øst 2, nr. 10
2018 forår  U13 drenge Øst 1 pulje 1, nr. 2
2017 efterår  U15 drenge Øst 2, nr. 2
2017 efterår  U14 drenge Øst 1 pulje 1, nr. 2
2017 efterår  U14 drenge Øst 2 pulje 2, nr. 1
2017 efterår  U13 drenge Øst 1 pulje 1, nr. 4
s017 efterår  U13 drenge Øst 2, nr. 12
2017 forår  U17 drenge Øst 2, nr. 9
2017 forår  U16 drenge Øst, nr. 10 
2017 forår  U14 drenge Øst 1, nr. 5 
2017 forår  U14 drenge Øst 2 pulje 2, nr. 8 
2017 forår  U13 drenge 8M Øst 1 pulje 1, nr. 2 
2017 forår  U13 drenge 8M Øst 2 pulje 2, nr. 5 
2016 efterår  U16 drenge Øst, nr. 5 
2016 efterår  U14 drenge Øst 1, nr. 4 
2016 efterår  U14 drenge Øst 2 pulje 2, nr. 10 
2016 efterår  U13 drenge 8M Øst 1 pulje 2, nr. 1 
2016 efterår  U13 drenge 8M Øst 2 pulje 2, nr. 6 
2016 forår  U16 drenge Øst, nr. 1 
2016 forår  U14 drenge Øst 1 pulje 1, nr. 3 
2016 forår  U13 drenge Øst 1 pulje 1, nr. 4
2015 efterår  U14 drenge Øst 1, nr. 1 
2015 efterår  U13 drenge 8M Øst 1, nr. 4 
2015 forår  U14 drenge Øst 1, nr. 1 
2015 forår  U13 drenge 8M Øst, nr. 2  
2014 efterår  U19 drenge 3. division, nr. 13 
2014 efterår  U17 drenge 3. division, nr. 14 
2014 efterår  U14 drenge Øst 1, nr. 1 
2014 efterår  U13 drenge Øst 1, nr. 1 
2014 forår  U19 drenge 3. division, nr. 5 
2013 efterår  U19 drenge 3. division, nr. 6 
2013 efterår  U17 drenge 3. division, nr. 12 
2013 forår  U19 drenge 3. division, nr. 7 
2013 forår  U17 drenge 3. division, nr. 5 
2012 efterår  U19 drenge 3. division, nr. 6 
2012 efterår  U17 drenge 3. division, nr. 10 
2012 forår      U17 drenge 2. division, nr. 7 
2011 efterår U17 drenge 3. division, nr. 2
2011 forår U19 drenge 3. division, nr. 12
2011 forår U17 drenge 2. division, nr. 12
2010 efterår U19 drenge 2. division, nr. 14
2010 efterår U17 drenge 2. division, nr. 10
2010 forår U19 drenge 3. division, nr. 5
2010 forår U17 drenge 3. division, nr. 11
2009 efterår U19 drenge 3. division, nr. 7
2009 efterår U17 drenge 2. division, nr. 13
2009 forår U19 drenge Elite Øst, nr. 5
2009 forår U17 drenge Elite Øst, nr. 5
2009 fremefter 1. hold i U19,U17,U16,U15 = FCK
2008 U18 drenge Liga, nr. 11
2008 U16 drenge Liga, nr. 9
2008 efterår U19 drenge Elite Øst, nr. 6
2008 efterår U17 drenge Elite Øst, nr. 1
2008 forår U18 drenge 3. division, nr. 5
2008 forår U16 drenge 3. division, nr. 3
2007 Ynglinge Liga, nr. 8
2007 Ynglinge 3. division, nr. 3
2007 Junior Liga, nr. 5
2007 Junior 3. division , nr. 3
2007 Drenge Elite Øst, nr. 5
2006 Ynglinge Liga, nr. 4
2006 Ynglinge 3. division, nr. 2
2006 Junior Liga, nr. 7
2006 Junior 3. division, nr. 2
2006 Drenge Elite Øst, nr. 1
2005 Ynglinge Liga, nr. 6
2005 Junior Liga, nr. 1
2005  Drenge Elite Øst, nr. 4 
2004  Ynglinge Liga, nr. 1 
2004  Ynglinge 3. division, nr. 4 
2004  Junior Liga, nr. 3 
2004  Junior 3. division, nr. 4 
2004  Drenge Elite Øst, nr. 3 
2003  Ynglinge Liga, nr. 1 
2003  Junior Liga, nr. 4 
2002  Ynglinge Liga, nr. 4 
2002  Junior Liga, nr. 6 
2002  Junior 3. division, nr. 2 
2001  Ynglinge Liga, nr. 5 
2001  Junior Liga, nr. 7 
2000  Ynglinge Liga, nr. 1 
2000  Junior Liga, nr. 5 
1999  Ynglinge Liga, nr. 2 
1999  Junior Liga, nr. 7 
1999  Junior 3. division, nr. 6 
1998  Ynglinge Elite, nr. 3 
1998  Junior Elite, nr. 4 
1997  Ynglinge Elite, nr. 2 
1997  Junior Elite, nr. 2 
1996  Ynglinge DM-1. division, nr. 2 
1996  Ynglinge 3. division, nr. 5 
1996  Junior DM-1. division, nr. 2 
1996  Junior 3. division, nr. 5 
1995  Ynglinge Elite, nr. 10 
1995  Ynglinge 3. division, nr. 4 
1995  Junior Elite, nr. 2 
1995  Junior 3. divisoon, nr. 3 
1994  Ynglinge Elite, nr. 1 
1994  Ynglinge 3. division, nr. 4 
1994  Junior Elite, nr. 2 
1994  Junior 3. division, nr. 2 
1993  Ynglinge Elite, nr. 6 
1993  Ynglinge 3. division, nr. 3 
1993  Junior Elite, nr. 2 
1993  Junior 3. division, nr. 2 
1992  Ynglinge DM, nr. 3 
1992  Junior DM, nr. 2 
1992  Junior KBU/LFBU/FBU, nr. 1 
1991  Ynglinge DM, nr. 4 
1991  Ynglinge KBU/LFBU/FBU, nr. 7 
1991  Junior DM,. nr. 1 
1991  Junior KBU/LFBU/FBU, nr. 5 
1990  Ynglinge DM, nr. 3 
1990  Ynglinge KBU/LFBU/FBU, nr. 8 
1990  Junior DM, nr. 3 
1990  Junior KBU/LFBU/FBU, nr. 8 
1989  Ynglinge DM, nr. 1 
1989  Ynglinge KBU/LFBU/FBU, nr. 3 
1989  Junior DM, nr. 1 
1989  Junior KBU/LFBU/FBU, nr. 9 
1988  Ynglinge DM, nr. 2 
1988  Ynglinge KBU/LFBU/FBU, nr. 11
1988  Junior DM, nr. 1 
1988  Junior KBU/LFBU/FBU, nr. 2 
1987  Ynglinge DM, nr. 3 
1987  Junior DM, nr. 1 
1986  Ynglinge DM, nr. 7 
1986  Junior DM, nr. 7 
1985  Ynglinge DM, nr. 11 
1985  Junior DM, nr. 8 
1984  Ynglinge DM, nr. 2 
1984  Junior DM, nr. 9 
1983  Ynglinge DM, nr. 10 
1983  Junior DM, nr. 10 
1982  Ynglinge DM, nr. 2 
1982  Junior DM, nr. 6 
1981  Ynglinge DM, nr. 2 
1980  Ynglinge DM, nr. 7 
1979  Ynglinge KBU/SBU, nr. 9 
1978  Ynglinge KBU/SBU, nr. 2 
   
DBU København Pokalvindere
2010 7M Herre
2008 U18 drenge
2008 U14 drenge
2007 U14 drenge
2006 Junior
2006 Drenge
2005 Ynglinge
2005 Junior
2005 Lilleput
2004 Ynglinge
2004 Junior
2003 Ynglinge
2002 Ynglinge
2002 Junior
2002 Lilleput
2002 Miniput
2001 Drenge
2001 Lilleput
1999 Ynglinge
1999 Junior
1999 Lilleput
1999 Miniput
1998 Drenge
1998 Miniput
1996 Ynglinge
1996 Junior
1995 Junior
1995 Lilleput
1994 Ynglinge
1994 Junior
1994  Drenge 
1993 Junior 
1993 Drenge 
1992  Ynglinge 
1992  Junior 
1992  Drenge 
1991  Ynglinge 
1991  Drenge 
1990  Ynglinge 
1990  Junior 
1989  Ynglinge 
1989  Junior 
1989  Drenge 
1989  Lilleput 
1989  Miniput 
1988  Junior 
1988  Lilleput 
1987  Ynglinge 
1987  Junior 
1986  Junior 
1983  Lilleput 
1981  Junior 
1979  Junior 
1977  Lilleput 
1975  Lilleput 
1965  Ynglinge 
1964  Junior 
1956/57  Ynglinge
1950/51  Junior 
1949/50  Junior 
1948/49  Drenge 
1947/48  Senior 
1945/46  Junior 
1943/44  Ynglinge 
1941/42  Junior 
1938/39  Junior 
1932/33  Senior 
1924/25  Junior 
1923/24  Junior 
1922/23  Senior 
1915/16  Senior 
1913/14  Senior 
1912/13  Senior 
1912 forår Senior 
   
DBU København  inde-KM og Futsalvindere
2016/17  U13 drenge B
2012/13  U15 drenge B 
2007/08  U14 drenge
2006/07 Old Boys
2005/06 Old Boys
2005/06 Lilleput
2005/06 Yngste miniput
2004/05 Ældste microput
2003/04 Lilleput
2003/04 Yngste microput
2002/03 Old Boys
2002/03 Lilleput
2002/03 Ældste microput
2001/02 Old Boys
2001/02 Drenge
2001/02 Ældste miniput
2001/02 Ældste microput
2001/02 Yngste microput
2000/01 Drenge
1997/98 Junior
1997/98 Yngste miniput
1996/97 Yngste miniput
1996/97 Ældste microput
1995/96 Yngste microput
1994/95 Junior
1994/95 Yngste microput
1993/94 Junior

Skriv en kommentar

Skriv kommentar (Kræver login)

0

Ingen kommentarer endnu - skriv den første