Få tjek på de væsentlige ændringer i fællesreglementet
Når efterårssæsonen begynder, er der nogle ændringer i turneringsreglementet at være opmærksom på. Det drejer sig blandt andet om piger i drengerækker, mulighed for opdeling af børneårgange og spillertilladelser for udenlandske spillere under 10 år.
Breddebestyrelsen i DBU har i juni 2026 vedtaget nogle få justeringer til fællesreglementet. Her vil vi uddybe de væsentligste.
Bedre mulighed for inddeling af børneårgange
Det er nu muligt at opdele Børn 3:3-turneringer i 1. og 2. fødselshalvår, så spillere møder jævnaldrende med mere ens fysisk og motorisk udvikling.
1H omfatter spillere født fra januar til juni, og 2H omfatter spillere født fra juli til december.
Turneringens navn angiver både årgang og fødselshalvår, f.eks. U6 Drenge 3:3 (22 1H).
Ovenstående er i første omgang en særregel for DBU København, som andre lokalunioner på sigt kan tilslutte sig.
Piger i Drenge Ungdom
Ifølge det fælles turneringsreglement er det tilladt at benytte pigespillere i Drenge Ungdom, der er op til ét år ældre, end aldersgrænsen for rækken angiver.
Efter ændringerne i Fællesreglementet er det fremover muligt i Drenge Ungdom fra U15 at benytte op til 4 piger, som er op til to år ældre, end aldersgrænsen angiver.
Mulighed for brug af PHV-dispensation i visse rækker
Følgende har været afprøvet som en forsøgsordning i fem år og bliver nu indført permanent:
I de højeste fællesturneringer for drenge i U13 og U14 (Liga 1 og Liga 2 i Øst, samt Liga 1 i vest) kan man opnå/søge om adgang til at benytte spillere under 3+1-reglen.
Reglen giver mulighed for at benytte op til tre drengespillere født efter den 1. januar i årgangen ældre, som opfylder de fastsatte kriterier for PHV-dispensation, og som har opnået skriftlig godkendelse fra DBU.
Derudover er det i samme rækker tilladt at benytte en drengespiller født efter den 1. januar i årgangen ældre.
En given tilladelse gælder kun pågældende klub og pågældende turneringsår. DBU kan i konkrete tilladelser indføre skærpede betingelser, herunder kortere perioder end et helt turneringsår.
En PHV-dispensation er en særlig aldersdispensation, der tager udgangspunkt i en ungdomsspillers fysiske udvikling frem for spillerens fødselsår alene. PHV-ordningen er lavet for at give fysisk sent udviklede ungdomsspillere bedre udviklingsmuligheder, så de ikke bliver stillet markant dårligere på grund af en sen fysisk modning.
Justerede regler for spillertilladelser til udenlandske spillere under 10 år
Før har udenlandske spillere under 10 år på indmeldelsestidspunktet i en dansk klub været undtaget kravet om indhentning af spillertilladelse. De måtte derfor spille med det samme.
Nu justeres reglerne, så de skal tjekkes af det nationale fodboldforbund (DBU), før de er klar til at spille. Dette for at sikre, at FIFA’s undtagelsesbetingelser er gældende.
Konkret betyder det for din klub, at alle spillere fra udlandet skal oprettes med et internationalt spillercertifikat og godkendes af DBU, før de må spille kamp.