Fodbold som brobygning og kriminalitetsforebyggelse vinder ’Årets Fodboldaktivitet 2024’
UngPåGade fra Valby United er vinder af ’Årets Fodboldaktivitet’ 2024. Initiativet har til formål at trække de unge væk fra gaden via fodbold, FIFA-aftener og gode rollemodeller lokalt i klubben.
Vintermørket har sænket sig over Valby Uniteds klubhus. Den øde og tomme gade bliver nænsomt lyst op af skærerene fra et vindue. Inde bag vinduet sidder Valby Uniteds bestyrelse, anført af Ahmet Eminovski, der startede klubben som 24-årig.
Udenfor lokalet står DBU Københavns formand, Flemming Jensen, og en masse af klubbens medlemmer med en pris, der om få minutter blæser Ahmet og bestyrelsen bagover. De har vundet ’Årets Fodboldaktivitet’ 2024 for klubbens initiativ UngPåGade.
”Det er en god anerkendelse af, at man gør noget godt for lokalsamfundet og de unge. Vi skal blive ved med at gøre det. Prisen betyder ikke, at vi skal slappe af. Prisen gør, at vi skal blive mere motiverede,” siger klubbens formand og stifter, Ahmet Eminovski.
UngPåGade har til formål at trække de unge væk fra gaden og motivere dem til at finde vej tilbage til uddannelse eller arbejde. Det gør de ved at engagere unge i 14-17 års alderen i udsatte positioner. Klubben skaber aktiviteter som fodbold på små baner, FIFA- og Champions League-aftener, biografture og socialt samvær, så de unge får en indgang til foreningslivet.
Aktiviteterne bliver orkestreret af klubbens ældre medlemmer, som selv har haft nogle udfordringer, men nu er på rette kurs. På den måde fungerer de ældre som rollemodeller for de yngre. Det inspirerer de unge til at ændre livsbane. Det er helt unikt, mener DBU Københavns formand, Flemming Jensen.
”Det er en unik forening. De har nået og skabt utrolig meget ud fra nogle svære præmisser. De har skabt en fantastisk fodboldklub, der gør en masse spændende ting for lokale unge, som er fuldstændig unikt,” siger Flemming Jensen.
Initiativet styrker de unges trivsel, selvtillid og sociale færdigheder, ligesom de lærer at være en del af et hold, som alt sammen kan hjælpe dem fremadrettet.
Klubben fortsætter nu det gode arbejde med at skabe et sted, hvor de unge kan komme og være en del af et fællesskab.
Valby United hed tidligere Boldklubben Folehaven. Ahmet valgte at ændre navnet, så alle føler sig inkluderet i klubben og ikke kun dem fra Folehaven.