UNDGÅ AT BLIVE TABERDØMT: UDFYLD HOLDKORT I GOD TID

Reglen er simpel og har været den samme i mange år. Udfyld holdkortet inden kampstart! Så undgår du at blive taberdømt og belaste klubkassen med dumme bøder.


Holdkortet er tilgængeligt for udfyldelse 14 dage før kampstart i DBU app'en. 

Selvom reglerne er simple, kan de godt være lidt svære at håndtere alligevel. Derfor har vi samlet seks hurtige om holdkort lige her.

? Hvornår KAN holdkortet udfyldes?
! I DBU app er holdkortet er tilgængeligt for udfyldelse fra 14 dage før kampdato og indtil kampstart. (I Mit DBU på DBU Københavns hjemmeside eller i KampKlar er alle kampe tilgængelige. )

? Hvornår SKAL holdkortet senest udfyldes?
! Holdkortet skal foreligge udfyldt til kampstart.

? Hvor kan holdkortet udfyldes?
! Holdkortet kan udfyldes via DBU's Fodbold App, via Mit DBU på DBU Københavns hjemmeside eller i KampKlar.

? I hvilke rækker skal der udfyldes holdkort?
! Alle rækker. (Undtagen stævneform)

? Hvad koster det, hvis holdkortet ikke er udfyldt til tiden?
! Holdet taberdømmes med 0-3. Derudover modtager klubben en bøde på 200 kr.

? Hvis uheldet er ude og holdkortet ikke kan udfyldes grundet tekniske problemer?
! Hvis der opstår et teknisk problem med DBU app, mobildækningen eller lignende skal DBU København orienteres herom (gerne med dokumentation) – senest førstkommende hverdag efter kampen – j.fr.  § 39.3 i DBU Københavns turneringsreglement. 


Skriv en kommentar

Skriv kommentar (Kræver login)

0

Ingen kommentarer endnu - skriv den første