DBU Pokalen 2017

Kampprogram

Kampnr. R Tidspunkt Hjemmehold Udehold Spillested Res  
Runde 1
114646
1 On 19-04-17
Kl. 18:15
Bk. Heimdal FK6K Fælledparken 4-2
114637
1 On 19-04-17
Kl. 18:15
FC Nyhavn Union Kløvermarken 0-5
114644
1 On 19-04-17
Kl. 18:15
ØKF SSB Kløvermarken 5-1
114651
1 On 19-04-17
Kl. 18:15
Sundby KFUM Bk. Stefan Kløvermarken 1-2
115511
Kampfakta
1 On 19-04-17
Kl. 18:15
SC Amager Østerbro IF Kløvermarken 0-5
114650
1 On 19-04-17
Kl. 18:15
Volvox BK Fix Lersøparken 2-4
531885
1 On 19-04-17
Kl. 18:15
FC Culpa Valby Bk. Valby IP, Gl. Afdeling 8-7
114641
Kampfakta
1 On 19-04-17
Kl. 18:30
VLI CSC Frederiksberg IP, kunst 0-1
115514
Kampfakta
1 On 19-04-17
Kl. 19:00
F.C. Babylon Sunred Beach FC Kunst, Mimersparken 1-4
114636
1 On 19-04-17
Kl. 20:00
FC Randoms PI Fodbold Kunst, Valby IP, tribunen 1-7
114638
Kampfakta
1 To 20-04-17
Kl. 19:00
FC Græsrødderne B.1960 Gentofte Stadion Opv. kunst 4-0
114635
Kampfakta
1 Ma 24-04-17
Kl. 18:15
Street Society Arctos Valby IP, Gl. Afdeling 2-5
114639
Kampfakta
1 Ti 25-04-17
Kl. 18:15
FCA92 Rødovre Valby IP, tribunen 2-3
531884
1 Ti 25-04-17
Kl. 18:15
Copenhagen Calcio FB Valby IP, Gl. Afdeling 0-1
114652
1 Ti 25-04-17
Kl. 18:15
Real l' Hôpital Bk. Hekla Kløvermarken 0-2
499786
1 Ti 25-04-17
Kl. 18:15
Amalie Bk. Skjold Kløvermarken 5-3
455807
Kampfakta
1 Ti 25-04-17
Kl. 18:15
Nørrebro FF Amager FF Kløvermarken 2-3
115513
1 Ti 25-04-17
Kl. 19:30
Hajduk SPuL Sønderbro Fight Kunst, Ryparken 3-2
114643
1 Ti 25-04-17
Kl. 19:45
Uganda Danish Cranes Olympiakos København Kunst, Valby IP, tribunen 5-0
114642
1 On 26-04-17
Kl. 18:00
FC Berati CBS Sport Kunst, Valby IP, tribunen HHT !
114647
1 On 26-04-17
Kl. 18:15
NV FK Herman FC Udfordringen Rådvadsvej 0-6
114648
1 On 26-04-17
Kl. 18:30
Rikken FC KFUM Valby IP, Gl. Afdeling HHT !
115512
1 On 26-04-17
Kl. 19:30
Bk. Vestia FK Prespa Kunst, Bavnehøj IA 2-7
114640
1 On 26-04-17
Kl. 20:00
NFC AC Iben Kunst, Valby IP, tribunen 5-1
114645
1 On 26-04-17
Kl. 20:00
FC Nanoq Sporting Skovsnegl Kunst, Valby IP, tribunen 1-4
114649
1 To 27-04-17
Kl. 18:15
Zahle Zebras FC Sydhavnen Valby IP, Gl. Afdeling 2-1
Runde 2
654133
Kampfakta
2 Ti 02-05-17
Kl. 18:30
Bk. Pioneren Sunred Beach FC Vigerslevparken 0-2
654145
2 On 03-05-17
Kl. 18:30
Sundby Bk. Union Sundby/Kløvermarken 0-3
654130
2 On 03-05-17
Kl. 18:30
NFC HB Valby IP, Gl. Afdeling 1-2
654147
2 On 03-05-17
Kl. 18:30
Amalie Bk. Hellas Kløvermarken 3-2
654151
2 On 03-05-17
Kl. 18:30
KFB Husum Bk. Kløvermarken 3-4
654129
2 On 03-05-17
Kl. 19:30
FC Udfordringen PI Fodbold Kunst, Valby IP, tribunen 4-2
654143
2 To 04-05-17
Kl. 18:30
FC Culpa Bk. Viktoria Valby IP, Gl. Afdeling 0-11
654135
2 To 04-05-17
Kl. 18:30
ØKF IF Føroyar Kløvermarken 0-1
654136
2 To 04-05-17
Kl. 18:30
Bk. Olympia 1921 CBS Sport Kløvermarken 0-3
654142
Kampfakta
2 To 04-05-17
Kl. 18:30
Rødovre FB Rødovre Stadion 1-0
654134
Kampfakta
2 To 04-05-17
Kl. 18:30
Østerbro IF KFUM Kunst, Fælledparken 1-0
654141
2 To 04-05-17
Kl. 19:30
B.1950 Bk. Stefan Kunst, Ryparken HHT !
654137
2 Ma 08-05-17
Kl. 18:30
DJA BK Fix Kløvermarken HHT !
654138
2 Ti 09-05-17
Kl. 18:30
Sporting Skovsnegl Amager FF Kløvermarken HHT !
654140
2 Ti 09-05-17
Kl. 18:30
CIK FK Prespa Kløvermarken 1-3
654150
Kampfakta
2 Ti 09-05-17
Kl. 18:30
CSC Nøddealliancen Kløvermarken 5-0
654131
2 Ti 09-05-17
Kl. 18:30
Uganda Danish Cranes Nørrebro Bk. Valby IP, Gl. Afdeling 5-2
654128
Kampfakta
2 Ti 09-05-17
Kl. 19:00
FC Græsrødderne FA 2000 Gentofte Stadion Opv. kunst 3-1
654132
Kampfakta
2 Ti 09-05-17
Kl. 19:30
Shipping Union CBS Arctos Kunst, Valby IP, tribunen 1-4
654146
2 On 10-05-17
Kl. 19:30
Hajduk SPuL Dragør Bk. Kunst, Ryparken 0-11
654152
Kampfakta
2 To 11-05-17
Kl. 19:30
Nørrebro United Tårnby FF Kunst, Ryparken 0-5
654144
2 Ma 15-05-17
Kl. 19:30
Zahle Zebras Bk. Hekla Kunst, Valby IP, tribunen 0-2
Runde 3
661195
3 Ti 16-05-17
Kl. 18:00
Bk. Viktoria B 1908 Kunst, Fælledparken 0-2
661189
3 Ti 16-05-17
Kl. 18:15
Bk. Stefan BK Fix Kunst, Grøndal Centret 2-4
661192
Kampfakta
3 Ti 16-05-17
Kl. 18:30
Rødovre Tårnby FF Rødovre Stadion Kunst 1-2
Runde 2
654148
Kampfakta
2 Ti 16-05-17
Kl. 18:30
Bk. Heimdal Vigerslev Bk. Fælledparken 2-0
Runde 3
661197
3 Ti 16-05-17
Kl. 18:30
Union GVI Kunst, Genforeningspladsen 2-3
661193
Kampfakta
3 Ti 16-05-17
Kl. 19:00
FC Græsrødderne HB Gentofte Stadion Opv. kunst 8-1
661196
3 Ti 16-05-17
Kl. 19:00
Husum Bk. Fremad Valby Kunst, Husumparken 2-1
661191
3 On 17-05-17
Kl. 18:30
CBS Sport FK Prespa Frederiksberg IP, kunst 17-16
661186
Kampfakta
3 On 17-05-17
Kl. 18:30
Uganda Danish Cranes Østerbro IF Valby IP, Gl. Afdeling 0-2
661194
3 On 17-05-17
Kl. 18:30
Dragør Bk. AB Tårnby Dragør Bk 4-5
661199
Kampfakta
3 On 17-05-17
Kl. 18:30
Arctos Kastrup Bk. Kløvermarken 1-6
Runde 2
654149
2 On 17-05-17
Kl. 19:30
FC Ludo Bispebjerg Bk. Kunst, Valby IP, tribunen 1-3
Runde 3
661188
Kampfakta
3 To 18-05-17
Kl. 18:30
FC Udfordringen Sunred Beach FC Valby IP, Gl. Afdeling 4-5
661200
Kampfakta
3 To 18-05-17
Kl. 18:30
CSC Skovshoved IF Kløvermarken 6-5
661190
3 Ti 23-05-17
Kl. 18:30
Bispebjerg Bk. Amalie Lersøparken 4-6
661198
Kampfakta
3 Ti 23-05-17
Kl. 18:30
IF Føroyar Jægersborg Bk. Kløvermarken 1-2
661201
Kampfakta
3 Ti 23-05-17
Kl. 18:30
Bk. Hekla Vanløse Hekla Park 0-4
661187
3 On 24-05-17
Kl. 18:15
Bk. Heimdal Amager FF Kunst, Fælledparken 2-1
Runde 4
670601
Kampfakta
4 Ti 06-06-17
Kl. 18:30
CSC Jægersborg Bk. Kløvermarken 3-2
670600
4 Ti 06-06-17
Kl. 18:30
BK Fix Kastrup Bk. Pilesvinget/Br.høj Kirkevej 0-2
670603
Kampfakta
4 Ti 06-06-17
Kl. 19:00
Østerbro IF Husum Bk. Kunst, Fælledparken 5-7
670598
Kampfakta
4 Ti 06-06-17
Kl. 19:00
FC Græsrødderne AB Tårnby Gentofte Stadion Opv. kunst 9-8
670602
Kampfakta
4 On 07-06-17
Kl. 19:30
CBS Sport Tårnby FF Jens Jessens Vej 1-2
670596
Kampfakta
4 On 07-06-17
Kl. 19:30
Sunred Beach FC B 1908 Kunst, Ryparken 1-0
670597
4 To 08-06-17
Kl. 18:15
Bk. Heimdal Vanløse Kunst, Fælledparken 1-3
670599
4 To 08-06-17
Kl. 19:00
Amalie GVI Kløvermarken 0-5
Spørgsmål omkring denne række skal rettes til DBU København på mail eller telefon 3927 7144

Bemærk:

Denne side opdateres efterhånden som de enkelte runder/kampe afvikles. 

1. runde - 18. - 20. april 2017
2. runde - 1. - 4. maj 2017
3. runde - 15. - 18. maj 2017
4. runde - 6. - 8. juni 2017

Ovenstående runder/ugedatoer er vejledende. 

Bemærk at ifb. med pokalkampe skal hjemmeholdet på spilledagen senest kl. 24.00 indtaste kampens resultat. Hvis dette ikke er tilfældet vil hjemmeholdet almindeligvis blive taberdømt og idømt bøde.
Resultatet fastsættes til 0-3.

Lavest rangerede hold har hjemmebane - dog kan hold uden egen hjemmebane ikke påregne at spille "hjemme".

Bemærk, at der er forlænget spilletid og evt. straffespark i tilfælde, hvor stillingen er uafgjort efter ordinær spilletid i henhold til DBUs propositioner for DBU Pokalen § 5.6.

Klubber fra Danmarksserien indtræder i pokalturneringens runde 3.

DBU København skal aflevere 8 hold til DBUs landsdækkende pokalturnering.