Nyheder fra DBU København

Tid for "Prisindstillinger"

0 anbefalinger
Mener du eller din klub, at der er en person der har gjort sig særligt bemærket her i 2010, kan det være at, det netop er den der kan modtage en af de to nedenstående priser.

Leo Danins Rejselegat
Landsretssagfører Leo Dannins Rejselegat blev oprettet den 22. februar 1965. Legatet tildeles årligt op til fire ungdomsledere indenfor DBU, der er og altid har været amatører. 

Formål:

Legatportionerne skal anvendes til rejser til større fodboldbegivenheder: VM-slutrunder, OL-slutrunder, EM-slutrunder, pokal-finaler, ungdomsturneringer, trænerkurser etc. For at komme i betragtning til legatet skal de »pågældende have været ungdomsledere indenfor en fodboldklub eller en lokalunion og have gjort sig fortjent ikke alene som leder, men ved en personlig optræden, der kan være til eksempel for de unge«. 



Erik Hansens Ungdomslederpris
Prisen blev indstiftet 11. maj 1996. 

Formål:
Tilskud til rejse eller kursus med henblik på yderligere dygtiggørelse indenfor ungdomsledergerningen. Erik Hansens Ungdomslederpris, der har en kapital på kr. 100.000 skænket af Foreningen til Indkøb af Boldrekvisitter, bestyres af DBUs bestyrelse. 

Prisbeløb:
Prisen på kr. 10.000 uddeles én gang årligt (på DBUs repræsentantskabsmøde). 


Den begrundede indstilling skal indsendes til DBU København på: kbu@kbu.dbu.dk - senest mandag den 3. januar 2011.

17. december 2010, 12:05

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: