DBU vil i de kommende mindst tre år satse intensivt på udviklingen af to helt nye fodboldprojekter, ”Street Soccer” og ”Fodbold Fitness”.
Begge projekter har til formål at tilbyde fodbold på nye måder med tidssvarende og populære deltagerformer for derigennem at udvide medlemsunderlaget i de 1.600 klubber, der er organiseret i det danske fodboldforbund.
Street Soccer skal hente teenagerne tilbage til klubberne med et tilbud om fodbold på specielle street soccer-baner og fleksibilitet i tidspunkterne for deltagelsen, som gør op med de traditionelle træningsmønstre i klubberne.
Samme princip om brugervenlige tidspunkter ligger bag projektet Fodbold Fitness, hvor klubberne skal kunne tilbyde fodbold som motionssport på fitness-lignende vilkår for mænd og kvinder på typisk over 25 års alderen.
Investeringen i projekterne, der er defineret og finansieret i samarbejde med Danmarks Idræts-Forbund, beløber sig til henholdsvis 3.075 og 4,5 millioner kroner, hvilket også omfatter ansættelsen af en projektleder for hvert af de to projekter.
De to tidsbestemte stillinger er nu beskrevet og opslået på DBUs website, www.dbu.dk/jobidbu.
Læs også:
Street Soccer i klubberne Fodbold som fitness
Af: Lars Berendt
Skriv kommentar (Kræver login)
DBU København Ved Sporsløjfen 10, 2 2100 København Ø. Telefon nr. 3927 7144 Telefax nr. 3927 7244
Kontorets åbningstider/telefontider: Mandag - Fredag kl. 10.00 - 15.00 Dommervagten: Lørdag 9-11 telefon 24 25 27 78