Så byder KBU igen klubledere og trænere velkommen til en lederdag i Parken. I år er det med brødrene Keld og Christian Bordinggaard, som i egenskaber af U21 landsholdstræner og ansvarlig for U21 EM i Danmark i 2011, holder spændende foredrag. KBU vil med en intro benytte lejligheden til at præsentere DBU Lederkaravanen.
KBU har hermed fornøjelsen, at invitere klubledere og trænere til Lederdag i PARKEN søndag den 22. november 2009, hvor man som klub samtidig har en unik mulighed for at inviterer sine trænere og ledere til en festlig sæsonafslutning i PARKEN.
Inspiration, motivation og praktiske værktøjer
DBU Lederkaravanen er en karavane, der i løbet af november vil turnere rundt om i hele fodbolddanmark under parolen – "Det skal også være sjovt at være fodboldleder". Målgruppen er de danske fodboldledere og målsætningen er at give ny inspiration, motivation og praktiske værktøjer til at kunne håndtere de mange udfordringer og problemstillinger, som de danske fodboldklubber kæmper med.
Keld og Christian Bordinggaard vil efterfølgende komme med et spændende indlæg. Christian Bordinggaard, Turneringsleder for U/21 EM i Danmark 2011, fortæller om status for afviklingen af U/21 EM 2011 i DK og Keld Bordinggaard, U/21 landsholdstræner, vil fortælle om hvor er vort eget U21 landshold pt i forberedelserne og om udviklingstendenserne i international fodbold mm.
Program for dagen:
Kl.: 12.00 – 12.15 Gæsteankomst til PARKEN
Kl.: 12.15 – 13.00 Præsentation af DBU Lederkaravane ved Henrik Selch
Kl.: 13.00 – 14.15 Oplæg ved Keld og Christian Bordingggaard
Kl.: 14.15 – 15.15 Frokostbuffet
Kl.: 15.15 – 15.30 Kaffe/te
Kl.: 15.30. Afgang til siddepladser på stadion.
Kl.: 16.00 – 17.45 F.C. København – Randers FC
Arrangementet er gratis, og der vil være begrænset pladser til max 75 deltagere. Ved deltagelse er inkl. frokostbuffet, kaffe/the samt fodboldbillet.
Sidste frist for tilmelding er mandag den 16. november 2009.
Tilmelding skal ske via FOKUS eller KlubOffice. Ved udeblivelse vil klubben blive faktureret kr. 400.00