Nyheder fra DBU København

KBU indtog IOC kongressen

0 anbefalinger
Lørdag d. 3. oktober var der IOC kongres i Bella Centret. KBU havde en stand, hvor det var muligt at spille Panna og jonglere i DBU’s telefonboks. KBU deltog med Bestyrelsesmedlem Morten Høgsdal, konsulenterne Søren Hemmingshøj, Søren Østergaard og Flemming Jensen, og KBU’s Praktikant Oliver Vallys.

Derudover havde KBU hjælp af pigespillere og Kim Stranvad fra Nørrebro United samt U14-drenge fra BK Skjold.

 

KBU’s Stand på IOC kongressen havde blandt andet besøg af stangspringsfænomenet og medlem af den olympiske komite, Sergey Bubka, og Hans Kongelige Højhed Kronprins Frederik.

 

KBU Takker alle hjælpere for indsatsen. Tak til DIF for invitationen og DBU’s Richard Andersen for samarbejdet.


HKH Kronprins Frederik sammen med Piger fra Nørrebro United.
 


KBU’s besætning på IOC Standen. Kun KBU’s praktikant Oliver Vallys mangler.
 

Der var aktivitet på KBU’s Pannabaner. Med ryggen til ses KBU’s praktikant Oliver Vallys, som dommer på banen længst væk.
 

HKH Kronprins Frederik afprøver, i strømpesokker, jongleringens svære kunst. BK Skjolds drenge i DBU-tøj hjælper til så godt som muligt.
 

 

Af: Hubert Freynhofer

14. oktober 2009, 02:37

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: