De københavnske klubber kan nu købe billetter til Danmarks landskampe i Parken onsdag den 1. april 2009, hvor modstanderen er Albanien samt kampen lørdag den 5. september 2009, hvor modstanderen er Portugal.
Til begge kampe i Parken disponerer KBU over et antal billetter.
Afhængig af klubbernes interesse for kampene er det muligt, at vi ikke kan imødekomme alle henvendelser, og der vil i givet fald blive foretaget lodtrækning blandt de indsendte bestillinger.
Klubberne har mulighed for at bestille 1 billet pr. tilmeldt hold, dog max. 10 billetter pr. klub.
Priserne er som følger:
| VM-kvalifikationskamp: Danmark-Albanien onsdag den 1. april 2009 |
| Prisgrupper |
Voksne (over 18 år på kampdagen) |
Unge under 18 år på kampdagen Pensionister |
| Kategori 1 |
445 kroner |
235 kroner |
| Kategori 2 |
380 kroner |
200 kroner |
| Kategori 3 |
290 kroner |
findes ikke |
| Kategori 4 |
230 kroner |
findes ikke |
| VM-kvalifikationskamp: Danmark-Portugal lørdag den 5. september 2009 |
| Prisgrupper |
Voksne (over 18 år på kampdagen) |
Unge under 18 år på kampdagen Pensionister |
| Kategori 1 |
495 kroner |
260 kroner |
| Kategori 2 |
395 kroner |
210 kroner |
| Kategori 3 |
290 kroner |
findes ikke |
| Kategori 4 |
230 kroner |
findes ikke |
KBU råder endvidere over et par klubsæt á 25 billetter til ovenstående 2 kampe. Priserne er kategori 2. Ved flere bestillinger ud over KBUs kvote vil der blive foretaget lodtrækning blandt ansøgerne.
Bestilling skal være KBU i hænde senest mandag den 2. februar 2009 kl. 09.00.
Sådan er proceduren:Hvis man ønsker at bestille landskampbilletter, er proceduren som følger:
1) Klubben skal skriftligt via e-mail til KBU's kontor foretage bestilling af billetter til kampene. Benyt
kbu@kbu.dbu.dk 2) I tilfælde af for mange henvendelser foretager KBU lodtrækning. De heldige klubber vil blive kontaktet direkte af KBU og navnene på klubberne vil blive offentliggjort på KBU's hjemmeside umiddelbart efter bestillingsfristens udløb.
3) Det SKAL være et af klubbens bestyrelsesmedlemmer (reg. i FOD@), der foretager bestillingen. Ellers vil den blive afvist af KBU. Beløbet debiteres ved fremsendelse af faktura til klubben.
Hver klub kan kun fremsende een bestilling pr. kamp.
VIGTIGT: Hvis man ønsker børnebilletter, skal dette anføres i ansøgningen til KBU, og der kan ikke senere ændres i fordelingen mellem voksen- og børnebilletter.
Kun fodboldklubber, som er medlem af KBU kan ansøge om billetter.