HB'erne skulle senere på dagen møde Nexø i finalen om KBU's københavnsserie, det såkaldte Københavnsmesterskab.
HB har haft et forrygende efterår, men med en sejr på 2-0 kunne Nexø fravriste mesterskabet fra københavnerne.
Et dagblad, tre lokalaviser og en tv-station var blandt de fremmødte 300 tilskuere, da kampen blev fløjtet i gang. Den kan de fleste 2. divisionsklubber ikke stikke. HB's cheftræner Casper Engmark havde på forhånd, i vanlig kæphøj stil, sagt til sine spillere, at de skulle gå på banen, spille kampen - og så havde de i øvrigt kun tre minutter til at klæde om i, ellers ville holdet ikke nå den sidste flyver tilbage til København. "Og vi skal have pokalen med i flyet", sagde han.

Svær opgave
Men inderst inde vidste han godt, at det ville blive svært, for HB mødte med et halvt andethold på grund af sygdom, ferierejser og andet blandt de faste spillere. F.eks. var det markspilleren Martin Hall, der trak målmandstrøjen på denne lørdag, men det skal allerede nu siges, at han stod så fremragende, at HB'erne valgte ham som kampens spiller i bussen på vej tilbage til lufthavnen.
Og der fejlede humøret bestemt ikke noget, for efter en fight, der vil gå over i HB's historie, lykkedes det at holde et fremstormende Nexø-mandskab væk fra netmaskerne og holde et fejende flot 0-0 resultat.
Et usædvanlig flot præstation af et halvt andethold, hvoraf debutanten Christian Jensen var rystende nervøs inden kampen, men som klarede opgaven fornemt.
På sidelinjen blev der bidt negle af formand Morten Jacobsen og HB-historikeren Hans Chr. Jakobsen, og minsandten om ikke også en af HB's gamle kæmpere, Gunnar "Jet" Hansen dukkede op på sidelinjen. Han er nu bosiddende på Bornholm, men benyttede lejligheden til at komme forbi og heppe på sin gamle klub.
Dramatiske minutter
En helt fantastisk stemning på tribunerne i Nexø - især midt i første halvleg, hvor Nexø indledte et sandt bombardement af HB's mål. Men på målstregen dukkede Martin Hall ustandseligt op. Og så skal det siges, at HB'erne også havde heldet på deres side: Et tordnende spark på overliggeren kunne lige så godt have været endt i nettet. Efterhånden som minutterne skred frem, blev det tydeligere og tydeligere, at det ville blive svært for Nexø at vinde den kamp.
Og i anden halvleg var der både udvisning og anden dramatik på programmet: Dumt af en Nexø-spiller at slå ud efter en modstander. I samme åndedrag skal det siges, at kampen blev spillet i en kammeratlig og fair atmosfære, og det var godt, for det modsatte kunne udmærket have været tilfældet, og det kan rigtige sportsfolk ikke li'.
Vi slap heldigvis for de værste unoder, selv om hjemmeholdet helt sikkert blev snydt for et straffespark undervejs.
Men dommeren skal træffe lynhurtige beslutninger, og jeg ville nødig være i dommerens sted i en hektisk en kamp. Dommeren gjorde det godt, selv om mange af de bornholmske tilskuere måske syntes, at han var lige lovlig tolerant overfor de københavnske gæster.
I slutningen af kampen var spillerne på begge holdene godt nedslidte, og det kom mest HB til gode i de sidste, afgørende sekunder, hvor tempoet faldt drastisk.
0 - 0 blev resultatet, og så kunne næstformanden for Bornholms Boldspils Union, Henning Jensen overrække pokalen for det københavnske mesterskab til HB.
Det ville have glædet klubbens mest berømte spiller, tv-reporteren Gunnar "Nu" Hansen, der for en menneskealder siden spillede en solid centrehalfback på det københavnske mandskab.
Og det taler virkelig tilskuerne til ære, at de loyalt klappede og hyldede københavnerne efter kampen: Et smukt træk af Nexø's tilskuere.
Efter kampen spurtede HB's spillere ud i lufthavnsbussen og klædte om undervejs til flyet.
Og så blev der ellers festet i gennem i HB's hyggelige klublokaler for at fejre klubbens bedste resultat siden 1928. Det københavnske mesterskab. Stort tillykke til HB.
Ovenstående er venligst udlånt af Lokalavisen Østerbro v/Forfatter: Finn Edward - Foto: Torben Ager